Sülale ekonomisine salça katkısı

Erzincan’dahi kış aylarının yaklaşmasıyla salça kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar yıllardır atalarından dedelerinden ne görürlerse tıpkısı usulle salça yapıyorlar.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde kış aylarının vazgeçilmez tatları beyninde olan karı salçası hazırlığına başlandı. Şişman bire bir titizce domatesleri doğrayan kadınlar kendi salçalarını kendileri yapıyor. Mufassal yıllardır gelenek haline mevrut salça yapımı önceki kendisine amiyane süfli doğranan domatesler, odun ateşinde kestirmece 3 saat kaynatıldıktan sonradan tuzu atılıyor ve yaklaşık 1 saat daha kaynatılan domatesler salça haline geldikten sonraları soğumaya bırakılıyor. 12 saat soğumaya bırakılan salça elan sonra kullanıma hazır arkaç geliyor.

“8-9 saatlik ince tıpkısı uğraştan sonrasında oluyor”

Üç kilo domatesten yaklaşık 1 kilo salça çıktığını kaydeden Melik Gürler, “200 kilogram domates aldık. 25 kilo üstelik çuşka katıyoruz içine. 200 kiloya 30, 35 kilogram kadar biber olsa tam. Şuanda domatesle kırmızıbiberi kaynattık, güzel eridi. bundan sonra domatesin suyunu makineden geçireceğiz ve ondan sonra salça yapmaya bitmeme edeceğiz. Çok bilek tıpkı hisse senedi. Salça makinesinden geçirdiğimiz salçayı demin gine kaynatmaya başladık. Kestirmece 3-4 saat sonraları salçamız olacak. Biz hakeza karıştırmaya bitmeme edeceğiz. 8-9 saatlik ince tıpkı uğraştan bilahare salçalarımız bitti. Kestirmece 70-80 senedir ilçemizde bu salçalar üretiliyor. Bu ağız ağıza natürel, tek ulama maddesi yoktur. İnsan sağlığı amacıyla çok müfit bire bir üründür. Ocak ekonomisine salça katkısı oluyor” dedi. – ERZİNCAN

Share: