Çığır lisesi öğrencileri okulların ihtiyacı amacıyla basket potası üretiyor

Nevşehir’de patika lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle imal ettikleri basketbol potalarını, memleket genelinde ihtiyacı olan okullara kurgu ediyor.

Acıgöl ilçesindeki 15 Temmuz Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Esrar Bölümü öğrencileri, ülke genelindeki okulların basket potası ihtiyacı üzere istihsal yapıyor.

Okulun atölyesinde esrar malzemeleri farklı boyutlarda kesip model verdikten bilahare nesep ve pentür işlemlerini gerçekleştiren öğrenciler, hazırladıkları basket potalarını okullara götürüp montajını yapıyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Memet Polat, AA muhabirine, öğrencilerin, akademik başarının yanı sıra sosyal, kültürel ve spor alanında dahi aksiyon ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Meslek liselerinde öğrencileri hayata hazırlamak amacıyla değişik çalışmalar yürüttüklerini anlatan Çelik, şunları kaydetti:

“Öğrenciler hem iz öğreniyor hem da ecir alıyor. Devletimizin üstelik öğrencilere asgari ücretin üçte biri ve yarısı kadar katkısı var. 18 okulumuza potalarını yerleştirdik, öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Bundan ahir süreçte değişik illerden bile kâm geldiği takdirde çığır lisemiz amade. Altyapımız de hazır. Öğrencilerimiz şevkle ve iştahla çalışıyor. Mesleki eğitimi ihya kapsamında tüm ilçelerimizdeki iz liselerini civar plana çıkarmaya çalışıyoruz. Acıgöl’deki bu okulumuzu de mızrap, möble ve azık anlamında öne çıkaracağız. İlimizin ve belki dahi ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tıpkısı enfrastrüktür oluşturacağız. Süreç süresince ilimizdeki parçalanmamış okullarımızda ‘potasız meslek kalmasın’ sloganıyla çalışmalarımız devam ediyor.”

Ekol öğretmenlerinden Rahime Cürenay bile basket potası üretiminden okullarının 360 bin lira gelir elde ettiğini ifade ederek, “Ayrımsız kamer büyüklüğünde güdük sürede 36 pota yaptık, 5 potayı üstelik onardık. Çocuklarımız takkadak öğrenmekle kalmayıp uygulamaya geçirdiler. Sili güvenleri arttı. Buradaki uygulamalarla neler yapabileceklerini öğrendiler. Tıpkı zamanda devletimize bile katkıda bulundular.” diye niteleyerek konuştu.

Öğretmen İsmail Magnezit, bakir potaları yapım yazar yerleştirirken sakat potaları birlikte değerlendirdiklerini kaydetti.

Aktaş, “Burada amacımız öğrencileri mesleksel açıdan eklemek. Kâffesi da bahtiyar şekilde çalışıyor. Kardeş öğrenciler amacıyla spor malzemesi yapmaktan hem dahi yeni tıpkısı şeyler öğrenmekten esenlik alıyorlar.” dedi.

Öğrenciler üretmekten mutlu

Öğrencilerden Hüseyin Mutlu ise kendisi ve arkadaşlarının üretmenin heyecanını yaşadığını rapor ederek, atölyede yaptıkları çalışmalar yardımıyla mesleki tecrübelerinin arttığını söyledi.

Kom Köyü Ortaokulu öğrencisi Züleyha Adıgüzel da okullarındaki pota eski olduğu amacıyla basketbol oynamadıklarını belirterek, “Potaları eden ağabeylerimize teşekkür ederim. Yeni pota geldi. Bize imkan sunanlara teşekkürname ederim. Bundan Sonra basketbola daha çok çatlak ayıracağız.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Muhammed Emniyetli Sarı de mektepli ağabeylerinin emekleriyle ortaya çıkarılan potalara kavuşmanın sevincini yaşadığını anlatım ederek, himmet verenlere teşekkür ettiğini dile getirdi.

Share: