Çankırı gündem haberi: Rahman: “(Putin’e) Itidalli Asya ülkelerine yönelik Sovyetler üzere siyasa izlenmemesini istiyoruz”

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’den, Ölçülü Asya ülkelerine bozuk Sovyetler Birliği kabilinden davranılmamasını istedi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Mutedil Asya-Rusya Zirvesi’nin sadık bölümüne ilgili içtimai medyada yayılan görüntülere göre, Tacikistan Cumhur Reisi Rahman, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’e seslendi.

Konuşmasında, Rusya ile ilişkilerin eşit olmadığından şikayet eden Rahman, “Sovyetler Birliği’nin dağılmasına sizinle gelişigüzel tanık olduk. Pespaye cumhuriyetlere, sıradan milletlere – ayrımsız gündeş üzere – dikkat edilmediğini gördük. Gelenek ve görenekler dikkate alınmadı. Kalkınmaya destek verilmedi.” dedi.

Putin ile geçmiş yaptıkları görüşmede, seçkin yıl Rusya’ya revan iki milyon Tacik göçmenden bahsettiklerini anımsatan Rahman, Taciklerin Rusya’ya çabucak hisse senedi amacıyla değil, yetişek ve otama üzere üstelik gittiğini ve herhangi bir sene Rusya’ya giden Tacik vatandaşların toplam sayısının 2 milyonu geçtiğini vurguladı.

Rusya’nın, kendisini ilişik besin sektöründe Itidalli Asya ile ticaretini geliştirdiğini fakat bu konuda ortaklarına eşit davranmadığını gelecek süren Rahman, “Nedense Tacikistan’da planlı ‘şanssız’ tıpkısı foruma Rusya’dan on paralık olmazsa bakan düzeyinde iştirak olması amacıyla Dışişleri Bakanlığına buyuru verdim, başkaca sizinle konuştum amma namevcut, nazır yardımcısı düzeyinde katılım oldu. İşte (Rusya’nın) stratejik ortağı olan Tacikistan, bunu mu adalet ediyor? Tığ bunu yapmıyoruz, değil mi?” ifadelerini kullandı.

Rahman, Tacikistan halkının adetçe balaban olmadığına, kendilerinin 100-200 milyonluk bire bir ulus olmadığına belen ederek, “Amma bizim kendi tarihimiz, kültürümüz ve insanlarımız var. Istinkâf Etmek fethetmek istiyoruz. Tığ verimsiz (mutluluk) değiliz. Beyaz Zehir kaynakları itibarıyla varlıklı ülkeyiz. Temel mühim ortağımız olan Rusya’nın menfaatlerine değme antlaşma utanmak duyduk. Tığ birlikte tevakki etmek gösterilmesini, değişik ülkeler kabil denk davranılmasını istiyoruz. Çok para harcamaya lüzum namevcut.” dedi.

Toplantının karı sahibi Kazakistan Cumhur Reisi Kasım Kardeş Tokayev, Tacik meslektaşının sözlerini keserek, konuşmasını sonuçlandırmasını istedi. Bunun üstüne Putin’e dönen Rahman, “Vladimir Vladimiroviç, sizden Mutedil Asya ülkelerine yönelik eski Sovyetler Birliği üzere siyasa izlenmemesini istiyoruz. Herhangi Bir ülkenin kendine özgü sorunları, meseleleri, gelenek ve görenekleri var. Değerli tıpkısı yolu seçmek ve seçkin ülkeyle değişik işlemek gerekiyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Share: