Büyük Maharetli Başarır: Milyonlarca İnsan Açlık Sınırının Altında Yaşıyor Ama Saray’ın 1 Milyon 870 Bin Teklik Olan İçecek Gideri, 2 Milyon 813 Bin Liraya…

CHP Mersin Milletvekili Yüksek Ateş Parçası Başarır, Sayıştay raporuna yansıyan Cumhurbaşkanlığı giderlerindeki artışları eleştirdi. Başarır, “Milyonlarca âdem kıtlık sınırının altında yaşıyor ama Saray’ın 1 milyon 870 bin lira olan meşrubat gideri, 2 milyon 813 bin liraya kullanılmış. Yani 1 milyon kalık, artırım bulunmayan” dedi.

Ulu Mahirane Başarır, bugün yaptığı açıklamada, Sayıştay’ın esbak yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Denetleme Raporu karşı değerlendirmelerde bulundu. Başarır, şunları söyledi:

“Üç kesim ilginç harcama kaleminden bahsedeceğim, tezyifkâr içimizi acıtıyor. Milyonlarca koca kıtlık sınırının altında yaşıyor amma Saray’ın 1 milyon 870 bin lira olan meşrubat gideri, 2 milyon 813 bin liraya derkenar. Yani 1 milyon kalık, tasarruf namevcut.

“BEYEFENDİ, SEN HANGI YETİŞTİRİYORSUN”

Sunma ilginci zirai giderler. Geçen yıl 9 milyondu, şaşırmıştık. Ne yetiştirdiğini sormuştuk Beyefendi’nin. Deminden 9 milyon TL olan sabık seneki masraflar, 46 milyon TL reşit. Sorsak; ‘gübre, derman, yavru mazottaki artışlar’ diyecekler. Evet bu ülkenin çiftçilerine sebep kızıyorsunuz? Tabiatıyla kim bu ülkenin çiftçisi sırtını 85 milyona dayayıp onun vergilerinden bu parayı alamıyor amma Saray alıyor. Peki, duyun, tarımsal giderleri 5 kattan daha fazla kalık ve yine soruyorum; Beyefendi, sen ne yetiştiriyorsun? Sen zahir tıpkı çiftçisin, giderin bu kadar artıyor?

“5 MİLYON OLAN TUHAFİYE GİDERLERİ 15 MİLYON OLMUŞ”

Gelelim esasen ilginç olan giyecek, tuhafiye giderlerine. 5 milyon olan tuhafiye giderleri, 15 milyon ergin. Üç tekmil artmış. Benim ülkemde milyonlarca vatandaş çocuğuna çanta alamıyor, çocuğunun okul tişörtünü alamıyor. Şu anda geldiğimiz nokta sıradan hicap vericidir. Giderleri kısması gereken Beyefendi, artırım yapması gereken Beyefendi, illet konuşmuyorsun bunları? Ben, esbak karşına aldığın üç gazeteciden, bu giderleri sana sormasını beklerdim. Amma Galebe Şahin’de, Ahmet Hakan’da, Abdülkadir Selvi’de nerede o yürek?”Share: