Rekortmen Haaland, Premier Lig’de önceki derbisine çıkma

Bu sezonki performansıyla İngiltere Premier Lig’dahi şimdiden bir nice rekora imza atan Manchester City’nin Norveçli santrforu Erling Haaland, önceki derbisine hafta sonu çıkacak.

Manchester kenti takımlarını karşı karşıya getirecek ligin 9. hafta mücadelesinde City, 2 Ilk Teşrin Ilişki haset United’ı mihman edecek. Karı sahibi ekibin bu maçtaki genişlik eke kozu ise mevsim başında kadrosuna kattığı Haaland olacak.

Milli karşılaşma arası öncesinde City formasıyla cümle kulvarlarda çıktığı 10 maçta 14 el ağları sarsan 22 yaşındaki topçu, şimdiden birçok rekora imza attı.

Çıktığı 7 lig karşılaşmasında 11 gol atan Erling Haaland, sakat futbolcu Mick Quinn’in rekorunu kırarak lige genişlik gür mebde özne aktör oldu.

İlk 5 maçında 9 gole ulaşan Premier Lig’in bir tane ismi konumundaki Haaland, bu başarılarından dolayı ligde ağustos ayının yer ongun oyuncusu de seçildi.

Haaland, 3 maçta ayrımsız öğün henüz fileleri havalandırması halinde Quinn, Papiss Cisse ve Diego Costa’yla paylaştığı ligin 10 maçında bildirme çokça gol atan oyuncusu unvanının de yıpranmamış sahibi olacak.

Premier Lig’da yoğun 4 deplasman maçında gol atan yegâne oyuncu rekorunu birlikte facia Haaland, takımıyla UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şimdiden oylumlu başarılara imza attı.

Şampiyonlar Ligi’nde da birçok rekor kırdı

Bu sezon City formasıyla Sevilla’nın iki, eski takımı Borussia Dortmund’un ise bire bir posta ağlarını sarsan Haaland, Şampiyonlar Ligi’nde üç ayrı bando formasıyla benzeri maçta şappadak çok gol atan yegâne oyuncu konumunda.

Şampiyonlar Ligi’nde evvel 20 maçında 25 kere fileleri havalandırarak bozuk yıldız futbolcular Ruud van Nistelrooy ile Roberto Soldado’nun 16 gollük rekorlarını berrak duruluk geliştiren Haaland, turnuvada 25 gol barajına yeryüzü taze yaşta ulaşan oyuncu rekorunu üstelik Kylian Mbappe’nin elinden aldı.

Şampiyonlar Ligi kariyerinde 21 maçta 26 golü bulunan Haaland, artan 9 maçta bire bir öğün elan ağları sarsarsa, şimdiden egale ettiği Van Nistelrooy’un 30 maçtaki turnuva gol rekorunun da yeni sahibi olacak.

Turnuvada 10 ve 15 gole sunu az sayıda pik çıkarak ulaşan aktör rekorlarının de sahibi Haaland, klasman ve Şampiyonlar Ligi’ndeki önce maçında gol atma başarısı gösteren City’nin tek oyuncusu kendisine birlikte dikkati çekiyor.

Kariyerinde 100 gol barajına çıktığı 146 maç sonunda ulaşan Haaland, bu alanda dahi ayan mesafe önde bulunuyor. Norveçli oyuncunun 100 gollük performansına Neymar 173, Mbappe 180, Messi 210 maçta ulaşabilmişti.

Norveç formasıyla 23 karşılaşmada 21 gole imza atan Haaland, 2019’bile Honduras filelerini 9 öğün sarsarak 20 yaş altı milli bando turnuvalarında benzeri maçta bunu başaran bir tane oyuncu rekorunu da elinde tutuyor.

Share: