Bursa saldırısını gerçekleştiren ve İzmir’deki saldırının de faili sâdır yıldırıcı tutuklandı

Bursa saldırısını gerçekleştiren ve İzmir’deki saldırının de faili çıkan terörist tutuklandı

İZMİR Bursa’de cezaevi personelini haiz servis aracına müteveccih 20 April’de açıktan kumandalı EYP ile cüretkâr gerçekleştiren teröristlerden firari olarak aranan ve İzmir’de yakalanan Emre-Zafir harf adlı Cebrail Gündoğdu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Mavera yandan Gündoğdu’nun 31 Ağustos 2017 tarihinde İzmir Buca’dahi Ceza uygulama kurumu personelini haiz servis aracına gerçekleştirilen saldırının bile faili olduğu ortaya çıkmıştı.

Bursa’bile hapishane personelini taşıyan servis aracına yönelik 20 April’üstelik engin kumandalı EYP ile saldırı gerçekleştiren MLKP terör örgütünün silahlı yapılanması FESK hücresine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı koordinesindeki İstanbul Bursa Balıkesir ve İzmir Güven Müdürlüklerince düzenlenen ayrıntılı soluklu duyu çalışmaları neticesinde, İzmir Dikili’da 17 Eylül’de 3 teşkilat mensubu yakalanmıştı. Operasyonda firari adına aranan ve Bursa eyleminde de bombayı Balıkesir’deki hücre evinde hazırlanması ve getirilmesi sürecinde saha düz Emre-Zafir kod ünlü Cebrail Gündoğdu isimli teşekkül mensubunun yakalanması için tamam birimler alarma geçirildi.

Menemen’bile yakalandı

Operasyon sonrası akım alanı daraltılan Cebrail Gündoğdu’nun yeni emin bekçi bulma yahut yurt dışına çağrıştırmak için İzmir’e geldiğinin tespit edilmesi üstüne, EGM İstihbarat Başkanlığı koordinesinde sürdürülen ve MİT Başkanlığınca destek verilen çalışmalar sonucunda Gündoğdu, 22 Ekim tarihinde İzmir polisi marifetiyle Menemen ilçesinde yakalandı.

Turuncu kategoride aranıyordu

Cebrail Gündoğdu’nun İçişleri Bakanlığının terör arananlar listesinde 1 milyon ödülle turuncu kategoride arandığı, MLKP’nin Suriye’bile kâin kampında uzun yıllar kaldığı, silah istimal ve baltalama eğitimleri aldığı, 31 Ağustos 2017 tarihinde İzmir Buca’birlikte Ukubet yürütüm kurumu personelini haiz servis aracına ve 20 April 2022 tarihinde Bursa’da Ceza uygulama kurumu personelini taşıyan servis aracına ahali yapımı patlayıcı ile el yapımı patlayıcı ile yapılan hamle eylemlerinin faillerinden olduğu bildirildi.

Tutuklandı

Cebrail Gündoğdu’nun İzmir İl Güven Müdürlüğü Terörle Uğraş Bölüm Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. Gündoğdu, sabahleyin saatlerinde emniyetten çıkartılarak adliyeye atıf edildi. Terörist Gündoğdu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Saklanmasına yardım eden 8 şüpheliye gözaltı

Ayrıca yürütülen sormaca çerçevesinde, yıldırı örgütü üyesinin saklanmasına arkalama ve yataklık yaptığı tespit edilen 8 şüphelinin henüz gözaltına alındığı, şüphelilerden 2’sinin ifadelerinin arkası sıra azade bırakıldığı, 6 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Share: