Süslü Şevkin: Tasarrufa Ilk Siz Saray’dan Başlayın, Sonradan Vatandaştan Artırım İsteyin

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, hükümet yetkilileri vasıtasıyla yapılan artırım çağrılarına tepki göstererek, “Bakın, Sayıştay raporlarında, aynı günce, Saray’ın harcaması 10 milyon TL’ye hamiş. Allah aşkına kamu kaynaklarını bu kadar hoyratça kullanmayın. Tasarrufa önceki siz Saray’dan başlayın. Ilk kamu kaynaklarını akıllıca kullanmaktan başlayın, bilahare vatandaştan tasarruf isteyin” dedi.

Bezenmiş Şevkin, zaman yaptığı açıklamada, hükümet yetkilileri aracılığıyla yapılan artırım çağrılarını eleştirdi. Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na yönelik teftiş raporunda saha verilen tespitlere özen calip Şevkin, şunları söyledi:

“KATIKSIZ GAZA TEMAS SABIK BÖLÜM REMIKS ÜZERINE ZAM EKLİYORSUNUZ, BU YAŞAMA İNSANLAR HANGI YAZIK Kİ SOĞUKTAN TİTREYEREK GEÇİRECEKLER”

“Enflasyonun sıvırya arttığı, gelgel gücünün düştüğü, maaşların eridiği ve insanların evine atlatmak götüremediği benzeri ortamda, hükümetin sonuç üç gündür insanların aklı ile bayram eden, sinir uçlarına yapışık ve hakaret içeren açıklamaları, hangi efsus kim vatandaşı henüz bile üzüyor, henüz dahi beğenilmeyen ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, insanların aklı ile alay edercesine ‘fön makinesini çalıştırmayın, saçınızı silgi ile kurutun, kum saati ile duşa girin, dört dakikadan fazla duş almayın’ gibi tedbirler öneriyor. Sayın Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı, hep acun 150 ila 500 dolara bin metreküp gaz, Rus tabii gazı satın alırken tığ Türkiye’de bin metreküp saf gazı hastalık bin 400 dolara alıyoruz? Öncelikle buna bir hal getirin. Bakın, bizi kıskandığını söylediğiniz Almanya, şu anda, şita aylarına girdiğimiz ortamda katiksiz gazdaki KDV oranını yüzdelik 19’dan yüzdelik 7’ye düşürmüş durumda. Bizde ise bibi tabii gazdaki KDV oranı yüzdelik 18. Buna ilgili hangi yapıyorsunuz? Tabii gaza her güzeşte ahit remiks üzerine bindirim ekliyorsunuz, bu kışı insanlar ne efsus kim soğuktan titreyerek geçirecekler. Erke Bakanı namına öncelikle bunun sorumluluğunu taşımanız gerekiyor.

Emeklilerin asgari ücretin altında ecir aldığı benzeri ortamda ne efsus ki aynı karı mebus, kalkıp, emeklilerin bozdurup bozdurup harcadığını ve bu emekli maaşının faziletkâr olduğuna ilişik açıklamalarda bulunuyor. Bu bile siktirici insanların aklı ile alay etmek ve insanların bu hava gücü karşısında, eriyen maaşlar karşısında ve kıtlık ücretlerinin 7 bin 500 liraları bulduğu ayrımsız ortamda tekaüt ile saraka etmekten apayrı ayrımsız öz değildir.

“TANRI AŞKINA AMME KAYNAKLARINI BU KADAR KABA KULLANMAYIN”

Sayın Reisicumhur ise yeniden insanlara taşlama etmekten vazgeçmiyor. ‘Süfli’ diyor mahdut dışına gidenlere. Hem ‘Giderlerse gitsinler’ diyor okuttuğu öğrencilere hem da ‘süfli’ diye taşlama ediyor. Bizim vatandaşımız bunları adalet etmiyor. Tekrar eş şekilde Turizm Bakanı, ‘Kışın tatile gidin, şizoit dinlence yapacaksınız’ diyor. İnsanların tatil yapacak evinsiz mi kaldı? İnsanlar eve savmak götüremiyor? Az Buçuk bundan sonra halka inin. Halkla bu arada, halkın sorunlarına lütfen hemhal olun. Bakın, Sayıştay raporlarında, aynı günlük, Saray’ın harcaması 10 milyon TL’ye intişar. Cenabıhak aşkına kamu kaynaklarını bu büyüklüğünde kaba kullanmayın. Tasarrufa önce siz Saray’dan başlayın. Evvel kamu kaynaklarını makul kullanmaktan başlayın, sonradan vatandaştan tasarruf isteyin.”Share: