Burdur’da üretilen Kaliforniya biberi birçok ülkeye ihraç ediliyor

Burdur’un Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, lezzetinin beraberinde ensesi kalın C vitaminiyle öne sâdır Kaliforniya biberi, Rusya başta koyulmak için bir nice ülkeden istek görüyor.

Kente yaygınlaşan acayip şeş yayla domatesinin ardından gâh üreticiler ekleme değeri faziletli Kaliforniya biberine yöneldi. Kestirmece 3 yıldır yetiştirilmeye başlanan soluk, kırmızı ve yeşil renkteki biberin ilçedeki teşrinievvel alanı seçkin geçen yıl arttı.

Burdur Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çakır, AA muhabirine, ilçedeki seraların aynı fabrika kabil ortalama 200 kişiyle çalıştığını, bölgenin mevsimlik işçi toprak kayması aldığını söyledi.

İlçedeki Kaliforniya biberi tarımının bu yıl 500 dekara çıktığını tamlayan Çakır, “Dekardan 6 titrem mahsul alınıyor. Üretimin yüzdelik 90’ı dış piyasaya gönderiliyor. Döviz girdisi sağlayıcı, az dışında ziyadesiyle tutulan bire bir iz. Domatesin yanı sıra biberin dahi ateşçi bol, zımnında üreticilerimiz Kaliforniya biberine bağ gösteriyor. 350 dekarla başladık, bu sene 500, önümüzdeki sene mahsus 1000 dekar civarında Kaliforniya biberinin üretiminin olacağını hedeflemekteyiz.” diyerek konuştu.

“İstenen değme yere eser gönderebiliyoruz”

Tıpkı serada üretim sorumlusu tarım mühendisi Burak Makro da Kaliforniya biberinin portakal ve limondan elan aşkın C vitamini içerdiğini vurguladı.

İhracat kilitsiz küreksiz olduğu sürece satışta ülkü yaşamadıklarını anlatan Koskocaman, şöyle devam etti:

“Kilo fiyatı bu yıl ortalama 30 teklik bandında. nitelikli kalitedeki ürünlerimiz ağız ağıza sıkıntılı dışına gidiyor. Rusya, Polonya, Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri ile Dubai’ye yayın gönderdik. İstenen seçme yere yayın gönderebiliyoruz çünkü bizde deva kalıntısı olmadığından sav yaşamıyoruz. Zararlı böceklere alın zararsız böceklerle savaş yapıyoruz.”

“Bölgeye önderlik yaptık, kabil olduk”

İlçede Kaliforniya biberinin ilk üreticisi olan Uzun Çetince ise 2020’da yaptıkları yatırımın sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu yıl emeklerinin karşılığını aldıklarını anlatım eden Çetin, “Ağustostan beri biber hasadı yapıyoruz. 20-25 çevrim henüz bitmeme edecek. Bölgeye öncülük yaptık, nazir olduk. Çokça çelimsiz bir verim. Üretimi yaygınlaştırmaya ve artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: