Belirtik sığınmacı krizi büyüyor! ABD’den Mürekkep Milletler’e sormaca çağrısı

Serencam aylarda Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon ısınmak bilmezken kullanılmamış benzeri yüklülük konusu ortaya çıktı. Sabık hafta Yunanistan Barhana ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, içtimai iletişim araçları hesabından doğuştan soyulmuş ayrımsız kadro mültecinin fotoğrafını paylaşarak, “Bugün sınırda kurtardığımız 92 göçmene Türkiye’nin tavrı uygarlık namına benzeri utançtır. Ankara’nın olayı araştırmasını ve böylecene SU ile olan sınırlarını korumasını bekliyoruz” demişti.

FOTOĞRAF ANKARA-ATİNA HATTINI ALEVLENDİRDİ

Bu ışık ve Türkiye’ye yönelik suçlamalarla başlayan tartışma gücük tıpkısı süre zarfında Ankara- Atina hattında tansiyonun yükselmesine faktör oldu. Yunanistan, Türkiye’yi 92 göçmeni Yunanistan’a geçmeye zorlamak ve bunu yapmadan önceki onları doğuştan soymakla suçlarken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Yunanistan’ı mültecilere karşı takındığı insanlık dışı tavırdan aynı an evvel vazgeçmeye, Türkiye’ye yönelik batıl, batıl suçlamalara son vermeye ve çap ciddiyetine nida ediyoruz” ifadesini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ DE DEVREYE GİRDİ

İki mevki beyninde yaşanan akse sonrası Avrupa bile devreye girmişti. Sabık hafta Avrupa Birliği temel ajansı Frontex hakeza aynı grubun varlığını doğrularken, örgütün sözcüsü Paulina Bakula, “Frontex memurları, göçmenlerin az daha bulutsuz ve bazılarının gözle görülür yaralarla bulunduğunu bildirdi” ifadelerini kullanmıştı.

KÖLE’Lİ SENATÖRDEN TEPKİ: BU OLAYIN SORUŞTURULMASI GEREKİYOR

Fakat zaman yıpranmamış aynı açıklama BENDE’den geldi. Türkiye karşıtı tutumuyla tanınan KUL’li Demokrat senatör Bob Menendez olayla ilgili haddinden fazla kaba değerlendirmelerde bulundu. ÇAKER Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nin üstelik başkanı olarak fariza üstlenen Menendez, Birleşmiş Milletler’in konuyla ait benzeri soruşturma başlatması gerektiğini söyledi. Içtimai iletişim araçları üzerinden paylaşımda bulunan Menendez, “Ben Yunan yetkililerin ülkenin Türkiye sınırına mümasil tıpkısı noktada bulunan 92 mülteciyi kurtarmasını takdir ediyorum. Ego antrparantez bu mültecilere meri insanlık dışı uygulamanın soruşturulmasını istek ediyorum” dedi.

Share: