Türkiye’nin yıpranmamış balistik füzesi “Tayfun” Palikarya spikerde sangılık yarattı: Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?

Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki başarılarına tıpkısı yenisi elan eklendi. Rize’birlikte Roket Endüstri ve Tecim A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği evcil füze ‘Tayfun’un imtihan atışı yapıldı.

ÇAKER BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen test aut basında degaje meydan buldu. KUL merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine yer verildi.

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE BOZUKLUK OLDU”

Yaşanan gelişme Palikarya basınında degaje aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi bittabi yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye düzlük verdi; “Füzenin intaç ettiği açıklık İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki allahsız.” Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgili gelişigüzel bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin nazik tıpkı gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi üzere “Tam bitişik devletlerin askeri çevrelerinde dip endişeye hastalik oldu” yorumunda bulundu.

SPİKER “TAYFUN” ŞAŞKINLIĞI CANLI YAYINA YANSIDI

Öte yandan Rize’birlikte gerçekleştirilen füze testi Yunan bili spikerini bile hayrete düşürdü. Malumat bülteninde konuyla ait değerlendirmelerde mevcut bir spiker Tayfun roketinin tamamen yerel üretim olduğunu öğrenince “Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE BU ASIL SİSTEMLERİ ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE”

Spikerin bu sorusuna ehlivukuf ismin yanıtı ise “Tabi bu teknolojide çok ilerlediler, bu çeşit sistemleri üretebilecek kapasitedeler” oldu.

Share: