Başbuğ Büyükkılıç, Vekil Muş’a Kardeş Evran Müzesi’ni gezdirdi

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi için kente mevrut Tecim Bakanı Mehmet Muş’a Büyükşehir Belediyesinin restore ettiği Ahi Evran Müzesi’ni gezdirdi.

Kayseri’deki temasları çerçevesinde Vekil Muş’a Cömert Evran’ın kurduğu Cömertlik Teşkilatı’nın beşiği Kayseri’deki Büyükşehir Belediyesinin restore ettiği Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi’ni gezdiren Komutan Büyükkılıç, Kayseri’nin firmalarını ziyaretinde dahi kendisine haremlik etti. Ziyarette Nazır Muş’a 12 ayrımlı zanaatta kısaca 300 ayrımlı eserin sergilendiği Türkiye’nin önceki esnaf sanatkar müzesi olan Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi videolu tabir ile tanıtıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Düzlük de müze için bilgiler verdi.

Ayrıca defans sanayisinde yerel ve milli üretime destek olan Kayseri İleri Malzemeler Uran ve Uygulayım Bilimi A.Ş.’yi (KİM) ziyaretinde Bakan Muş’a zevcelik eden Büyükkılıç, icraat üzerine bilgiler aldı. Başbuğ Büyükkılıç, Nazır Muş ile Kayseri Tecim Odası’nda (KTO) gelişim ve tutum dünyası ile danışma toplantısına birlikte katıldı.

Bakan Muş’a ziyaretleri esnasında Komutan Büyükkılıç’ın yanı sıra Ilbay Gökmen Çiçek, AK Tümen Ekip Başkanvekili ve Kayseri Saylav Mustafa Elitaş, DOĞRU Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer, İsmail Emrah Karayel ve Hayal Nergis Atçı, AK Tümen İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, sivil toplum örgütü temsilcileri ile hisse senedi adamları üstelik zevcelik etti.

Cömert Evran Müzesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kardeş Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi ile Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği 6. Müze Teşvik Yarışması’nda ‘El Sanatları ve Zanaat Müzeleri’ kategorisinde ödüle değer bulunmuştu. – KAYSERİ

Share: