Bakan Muş: “Zaman ihracat yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız devlet bulunmuyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Aut Soylu Erki İlişkiler Oturmuş (DEİK) Başkanı Başarmış Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, son gününde tutum gündemine ayrılan 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Nazır Muş burada yaptığı konuşmada, “Bugün dış satım yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız büyüklük bulunmuyor. Sayısı ve niteliği daima artan ihraç ürünlerimiz ile anadan görme pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken kullanılmamış pazarlardaki potansiyelden maksimal nasip kabul etme yönünde çaba içerisindeyiz” dedi.

“Tığ rastgele şeye karşın 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğimize inancımızı koruyoruz”

Büyükelçilerle yakaladıkları sinerjinin, koordinasyonun ve verimliliğin sevinme donör olduğunu anlatım fail Icra Vekili Muş, “Bu yılki ihracat hedefimiz 250 milyar dolar. Tığ her şeye rağmen 250 milyar dolarlık hedefin gerçekleşebileceğimize inancımızı koruyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, TOBB olarak Türkiye’nin değme sektörünü domestik ve ecnebi cümle şirketlerini aşağı ve şişman firmaların tamamını sahne eden Türk hisse senedi dünyasının bina örgütü olduklarını belirterek, “Bu nedenle yalnız yurt içre değil, mahdut dışında da deli dolu şekilde çalışıyoruz. Atlantik ile Pasifik arasındaki aksiyon örgütlerinin hepsinin yönetimindeyiz. Yani dünya genelinde hareket camialarıyla networkler kurmuş durumdayız. Bu sayede girişimcilerimizin dışa inhilal sürecine bindi veriyor, işletmelerimizin ihracata ve global yatırımlara yönelmelerini sağlıyoruz. Yurt içindeyse aksiyon ve envestisman ortamını medikal faaliyetlerde, mesleksel eğitimde, lojistikte, KOBİ’lerin finansmana erişiminde öncü nümayiş oynuyoruz. Girişimciliğin özendirilmesini, alelhusus kadın girişimciliğin yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin sunma nazik eş ve tüvana girişimcilik kurumlarını kurduk” dedi.

“Büyükelçilerimiz, ülkelerden alacaklarımızı, sıkıntılarımızı ve ihalelerimizi izleme ediyorlar”

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Zaman daha çok kapılarından içerisine giremediğimiz aksiyon dünyası namına büyükelçilerin sonuna büyüklüğünde kapıları bulutsuz. Hepsinin yüzü güler yüzlü ve gelişim dünyasının işini kuşkusuz çözeceklerine katkı veriyorlar. Türk iş dünyası hesabına ihalelerimizi izleme ediyorlar. Öteki taraftan alacaklarımızı, sıkıntılarımızın hepsini izlem ediyorlar.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’bile kendilerine verdiği tıpkısı görev olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türk insanının 120 almanak hayali, 1960’ta yarıda artmış tıpkısı rüyamız Türkiye otomobilini yapma görevini bize verdi. Tığ bile Türk hisse senedi dünyasının 5 zer temsilcisini yanımıza alarak yola çıktık. Bugün dünya ile tıpkı zamanda teknolojide yarışma edecek Türkiye’nin ilk elektrikli, IP hakları tamamen bize ilişkin olan arabanın fabrikasının açılışını Cenabıhak talih ederse 29 Ekim’üstelik Cumhurbaşkanımız ile Gemlik’te gerçekleştireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

DEİK Başkanı Olpak ise konuşmasında şunları ifade etti:

“KÖLE ve Almanya ile sürdürdüğümüz stratejik bildirişim çalışmalarına önem veriyor ve ayrıksı ülkelerle yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. BAE ve Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin normalleşmesi ile kaybettiğimiz dönemi bile iktisap gayretindeyiz. Rusya ve Ukrayna hepimizin kuma gündemi. Yeryüzü nazik tecim açığı verdiğimiz Asya Pasifik bölgesi, esas başlıklarımızdan ayrımsız tanesi. Bunun dışında Dışişleri Bakanlığının baştan Asya stratejisi ve Tecim Bakanlığının ırak ülkeler stratejisine tamlık müzaheret etmek önceliğimiz. Küresel salgınla öne sâdır dijital inkılap sürecine hem neva temin etmek hem dahi öncül olmak için Sayısal Teknolojikler Konseyini kurduk.”

Program basına ilişkin şekilde gerçekleştirilen soru-cevap kısmı ile devam etti. – ANKARAShare: