Çavuşoğlu, büyükelçilerin hedefinin mutluluk ihracatını tezyit etmek olduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin az dışında 255 temsilciliği bulunduğunu hatırlatarak “beherglas arkadaşımızın (büyükelçi) bir hedefi var. Bulundukları ve akredite oldukları ülkeye müteveccih Türkiye’nin ihracatını bırakmak.” dedi.

Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un büyükelçiler ile gelişim dünyası temsilcilerine hitap ettiği çalışma yemeğinde konuştu.

Konferansın serencam gününü tutum diplomasisine ayırdıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Muş’un birlikte Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın dahi konferansta danışma yapacağını tabir etti.

Küresel ticaretin zor bire bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Salgınla ortaya sâdır hem bildirme hem talep kaynaklı soylu erki kriz, tedbir zincirlerinin da kopmasıyla iyiden iyiye toptan düzeyde hissedildi. Yine salgın birçok ülkenin korumacı ticaret politikaları belirlemesine yol açtı. Türkiye bu ortamda dış satım odaklı bir soylu erki nema modeli strateji ediyor. Çok büyük bire bir potansiyelimiz var.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin bölgesinde koca ayrımsız geri hizmet ve üretim üssü olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Muhteşem pazarlara direkt erişimimiz var. Kalifiye ayrımsız hisse senedi gücüne, zinde girişimcilere sahibiz. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde bu potansiyeli hayata nâkil politikalar izliyoruz. Rastgele kamer başında Tecim Bakanımızın ihracatımıza ilişkin eskimemiş rekorları açıklamasını heyecanla, sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı almanak 250 milyar dolar ihracata parçalanmamış müteşebbis, gelişim insanları ve ihracatçılar sebebiyle ulaşılacağını söyledi.

Ticaret diplomasisi merkezde

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı yerine ticaret diplomasisine aut politikanın umum merkezinde düzlük verdiklerini vurgulayarak “Zinde tıpkısı aut yöntem, zinde benzeri ekonomiyle olur. Hepimiz bunun bilincindeyiz. Büyükelçilerimiz, tecim diplomasisinde çok enerjik tıpkısı tekellüf oynuyor.” şeklinde konuştu.

Büyükelçilere Türkiye’nin ekonomisinin büyümesine, iktisat diplomasisine, ihracatın ve Türk firmaların sınırlı dışındaki yatırımlarını artmasına ve Türk firmalarının proje üstlenmesine verdikleri destek amacıyla teşekkür fail Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Antrparantez arkadaşlarımız bilcümle dünyadan iş insanlarının sorunlarıyla ilgileniyor, (iş insanları) değme ihtiyaç duyduğu antlaşma müstacelen yardımına koşuyor. Şahsen gelişigüzel firmamızın temas gelişim insanımızın işinin strateji ediyor. Esbak yıllarda üstelik söyledim tığ, Türkiye’mizin ve gelişim insanlarımızın işini strateji ediyoruz. Bu bağlamda aksiyon takipçisiyiz. Tecim müşavirlerimizle mümasil çalışarak iktisadi iş birliği oluşturulması, eskimemiş pazarlara antre ve kanuncu altyapının tamamlanması için çalışıyoruz.”

Çavuşoğlu, ayrımsız yandan çifte vergilendirmenin önlenmesi, diğer yandan yatırımların korunması ve heveslendirme kanunları kadar alanlarda gayrı ülkelerle Türkiye’nin ekonomik ilişkilerinin altyapısını hazırlamak üzere Türk iş insanlarıyla çalıştıklarını dile getirdi.

” Herhangi Bir büyükelçinin hedefi Türkiye’nin ihracatını çoğaltmak”

Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı uyuşma üzerine birlikte Dışişleri Bakanlığı olarak, Tecim Bakanlığıyla çok mümasil himmet yürüttüklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu konuda Tecim Bakanlığına teşekkür etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin ensiz dışında 255 temsilciliği bulunduğunu ve temsilcilik sayısı itibarıyla da dünyada ilk olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı.

“beherglas arkadaşımızın (büyükelçi) aynı hedefi var. Bulundukları ve akredite oldukları ülkeye müteveccih Türkiye’nin ihracatını bırakmak. Arkadaşlarımızla bire bir araya geldiğimiz ahit bu rakamları mukayese ediyoruz. Eğer tıpkısı artma yoksa evet de istiğna edici bire bir artım yoksa evet üstelik tıpkı önceki seneye göre istediğimiz seviyede çoğalma yoksa onu masaya yatırıyoruz ve yine ivme vermek amacıyla neler yapacağımızı arkadaşlarımızla beraber Tecim Bakanlığımızla değerlendiriyoruz, adımlarımızı atıyoruz.”

Çavuşoğlu antrparantez Türkiye’nin cümle dost ve ahi ülkelerle soylu erki ilişkilerinin henüz bile derinleşmesi temennisinde bulundu.

Share: