Aylin Kabadayı: Yeni Açılım Pencerelerinizi da Mültecilere Açtığınız Kapıları birlikte Kapatın Bundan Sonra

İYİ Tümen Isparta Milletvekili Aylin Korkusuz, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP iktidarına, “Her çağ martir cenazesi kaldıran tıpkısı mevki olduk. Buna ‘dur’ emreylemek geçişsiz çıktı. Durdurun bu kıyımı artık. Eyvah, gidenler bizim canlarımız. Kullanılmamış bakış açısı pencerelerinizi birlikte mültecilere açtığınız kapıları birlikte kapatın artık” çağrısı yaptı.

Aylin Yürekli, TBMM Umumi Kurulu’nda mazi yaptığı konuşmada, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı terör saldırısına ilişkin, “Bu dramatik olayla gördük kim dezenformasyon yasasına karşı dile getirdiğimiz itirazlarımızda ne kadar haklıymışız. Dünya ülkemizde patlayan bombayı konuşurken vatandaşlarımızın bilim ahiz özgürlüğünü, sosyal medyaya ulaşım engeliyle elinden aldınız” dedi.

“DURDURUN BU KIYIMI ARTIK”

“Yasak getirecekseniz eli hunriz, kim olduğu, ne olduğu bilinmeyenlerin ülkemize girmesine getirin” diyen Cesur, şunları söyledi:

“Değme çağ martir cenazesi kaldıran bire bir mevki olduk. Buna ‘dur’ eylemek geçişsiz çıktı. Durdurun bu kıyımı daha çok. Eyvah, gidenler bizim canlarımız. Kullanılmamış açılım pencerelerinizi da mültecilere açtığınız kapıları bile kapatın çıktı.

‘Yasaksız Türkiye’ diye niteleyerek gelip sansürler ülkesi haline getirdiğiniz Türkiye’bile lehtar TÜİK, aylaklık verilerini açıkladı ve ‘Tek haneye düşürdük’ dediğiniz aylakçılık oranının yüzdelik 10,1’e yükselerek 3 milyon 482 bine çıktığını gördük.

Enflasyonla uğraş hesabına büyümeyi tercih ettiniz zira. Büyümeyi ve kalkınmayı kendisine ilke edinmiş tıpkısı partiyiz tığ, ancak bu enflasyonla olamaz. ‘Büyüme istihdam yaratacak’ dediniz ama istihdam kapasitemiz gittikçe azalıyor. TÜİK verileri, üretilen katma derece başına yaratılan istihdamın 2000’den bu yana yarı yarıya azaldığını gösteriyor.

Değme 1 milyon TL milli dirimsel üretiminde istihdam edilen iştirakçi sayısı, 1998’den 2002’ye averaj 28-30’ken 2021’de 15’e düşmüş. Anadolu’nun Nabzı Anketi var. Resesyondan ve bağırsak pazardaki durgunluktan endişeli herhangi bir üç hareket insanından ikisi, ‘İşçi çıkartmayı düşünüyor musunuz’ sorusuna ‘evet’ diyor. Benzeri yandan istihdamda yaşanan akse büyürken ayrıksı yandan tahaccüm politikasının yarattığı bölüşüm krizi derinleşiyor.”

“BU SİZİN IŞILTILI BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TARAFI NAMEVCUT”

Dirimlik dağılımı adaletsizliği konusuna ilgi calip Yürekli, “Bu sizin ışıltılı büyümenin sürdürülebilir ayrımsız tarafı namevcut. Erdemli para şişkinliği ve dolarizasyon dolayısıyla çalışanın kurum gücü birlikte her güzeşte aktarılma düşüyor, refah getirmiyor yani. Dirimsel dağılımı adaletsizliği büyüyor, ücretliler cebin terinin hakkını alamıyor. Hazne ve Maliye Bakanlığı bütçe sunumunda Sayın Vekil Bitkisel, ‘Avrupa Hat Bankası yoluyla detaylı dönemli verilerle yapılan çalışmalara göre, mütemmim eğilimi anketine katılan kademe halklarının yüzde 73’ü açıklayan enflasyonun ilkokul katını hissediyor, bu kerem ülkemiz amacıyla takkadak iki kattır’ dedi. Sayın Icra Vekili’a orada istifsar imkanım olmadı. Sayın Icra Vekili, Avrupa’de pahalılık yüzde kaç acep, sizin bilgi kuramı buna bakıyor mu? Bizi kıskanan Almanya’dahi ekimde yüzdelik 10,4’e bundan sonra ve Boşluk 1951’den bu yana sunma yüksek seviye bu.

Almanların hissettiği para şişkinliği, sunu birkaç 5 itmam olsa yüzdelik 50,4 peki. Nazır’a bakarak bizde iki katmış evet bu eylemek oluyor kim yandaş TÜİK’le de almanak para şişkinliği 170’i aşıyor. Bu vesileyle TÜİK’in gizlemeye çalıştığı şişkinlik gerçeğini ortaya çıkardığı amacıyla Sayın Nazır’a buradan teşekkür ediyorum. Ne ergin boydak biliyor musunuz? Nöroiktisadi heterodoks epistemolojik tutum modeli, ergin ‘nörotoksik dizgesel batırma modeli'” dedi.

“ALEVİLİK TORBAYA SIĞMAZ”

Testis yasa teklifini itiraz etmek için Divan uğrunda basın açıklaması fora etmek talip Alevilere müteveccih polis müdahalesini de eleştiren Aylin Kabadayı, “Alevi vatandaşlarımız da geçen hafta bu sebeple yasa teklifini Divan önünde çıkıntılık etmek istedi ve Alevi kurumları temsilcileri polis güçleri müdahalesi ile karşılaştı. Divan uğrunda attıkları sloganlarından birini, onları engellerken duymamış olabilirsiniz diyerek ben söyleyeyim. Diyorlar ki ‘Alevilik torbaya sığmaz. Bu, iktidarın aynı intihap yatırımıdır ve bize işlenmiş aynı saygısızlıktır’ diyorlar” diyerek konuştu.

“GAZİLERİMİZİN HEPSİ BİRDİR”

Gazilik tanımında yapılan değişikliklere tepki gösteren Cesur, şunları söyledi:

“Aynı eksantrik görmezden gelinen kol, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Sulh Harekatı’na katılan askerlerimiz, yani savaşçı gazilerimiz. Sonuç yıllarda yapılan düzenlemelerle gazilik tanımında tadilat oldu, gazilerimiz arasında verilen haklara ilgilendiren ayrımcılık yaratıldı.

Gazilerimizin hepsi birdir. Savaşçı gazilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbi çalışarak katılan, hayatta kalarak savaşa devam eden, hedefe ve zafere vasıl askerlerimizdir. Cumhuriyet’imizin yeryüzü şişman gazisi, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün canlı canlı temsilcileridir. Sedir’imizden sabık kanuncu düzenlemelerde gazilerimize ilişik haklarda ayrımcılık yapılmasıyla müsavat ilkesine ters türe dağılımına amil olundu.”

Share: