GİRESUN VEKIL SOYLU: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’de polisevine müteveccih terör saldırısına ilgili, “Bu eylem, Amerika merkezli tıpkı eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Aristokrat, DÜRÜST Parti Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok şanlı noktaya geldiğini kaydeden Bakan Soylu, “Güzeşte hafta başında şehidimizin yiğitçe mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare dahi cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler güzeşte akşam ezanı tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın seçme eylemi ‘Aman tıpkısı muvazenesizlik olsun, aman şöyle olsun, aman hakeza olsun’. CHP’nin ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları içtima yedi kat dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan bilahare yegâne eylem, onun birlikte arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu bile söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli ayrımsız eylemdir” diyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Aristokrat, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten debi ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla birlik 12-13 saat paramotorla paraşütle bu arada Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail bire bir yere indiler, sabahleyin saat 10.00’a akıllıcasına. Ondan sonradan akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar bile insanlık hesabına götürmüşler ve ondan bilahare eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden aynı husus istendi. Inanma Umumi Müdürlüğü’müzden ve duyum birimlerimizden ‘Şu gösteri özne silahların seri numaralarını sizden istiyoruz’. Bozukluk istediler? Bizim arkadaşlarımız dahi onlara çok iyicene tıpkı cevap verdi, ihsas teşkilatımız. ‘Siz önceki önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların sekans numaralarını bize gönderin, tığ ondan sonradan size göndeririz’ diyerek” dedi.

Bakan Soylu, karşılarında kökü dışarıda asıl tehalüf partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi izlem etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o çizelge, onların başına bela olacak. Teröristi aşkın tıpkı yerde aramalarına lazım bulunmayan. Meclis’te dakikasında yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı dercetmek için. Onlara topluluk çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara halk çırpanlar, tabii ki bu milletten muktezi cevabı alacaklardır. Seçme beraber alacaklardır. Görüngü oldu, ‘İlk önceki DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, benzeri eş polis cinnet geçirdi o taradı dediler çünkü PKK’ya toz kondurmak istemiyorlar. Tığ yaptığımız araştırmaların ardından bire bir kıymetlendirme ortaya koyduk, ondan sonraları şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan öyle kurtulmak olağan tıpkı gelişim değildir” diye konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin ocak ayından itibaren hep 126 eylem gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Bakan Aristokrat, “Bunların hemen 13’ü deli dolu bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyüklüğünde jandarmadan polisimize kadar defans sanayimizden MİT’e büyüklüğünde cumhuriyet altını tarihinin arz zihayat, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaşım ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki yıldırıcı sayısı bazen zamanlar on binler oldu, şimdi 120’nin altına düştü. Tığ cumhuriyetin bir numara asrını tümler milletiz. Şimdi ikinci asrına hayatımız cevaz ederse terörle mücadele aynı günce benzeri aksiyon değildir. Çünkü bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, bağımsız ve hayat dolu aynı devlet olmasın, kalkınan bire bir mevki olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun alp tıpkı şehirdir, bu kahraman şehre itmam çevirmek istiyorum” diyen Icra Vekili Soylu,

“Bugün Türkiye’de kırsalda yıldırı örgütü az daha tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı çok yıllar sonra arı sili, Kars’ta aynı biricik yıldırıcı bulunmayan. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum arı sili. Amonaslar, karşısı bir lahzada Afrin olmasına rağmen anında Suriye olmasına karşın arı sili. Hepinizin huzurunda söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Veca arı sili olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK yıldırı örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Bakan Soylu, konuşmasının arkası sıra TBMM’nin açılışına gelmek üzere Ankara’ya gitti.Share: