ÖĞRENCİLERE UYGULAMALI İTFAİYECİLİK EĞİTİMİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Evgin Müzaheret ve Facia Yönetimi Bölümü öğrencileri ana itfaiyecilik dersinde İtfaiye Müdürlüğü’ndeki kılgılı eğitimde arak döküyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Arkalama ve Kıran Yönetimi Bölümü öğrencileri derste nazari yerine gördükleri konuları haftada ayrımsız ahit İtfaiye Müdürlüğü’nde kullanışlı namına öğreniyor. Aplikasyon eğitiminde kız öğrenciler erkeklere taş çıkartıyor.

Öğrencilerin itfaiyecilik mesleğine amatör ve ilgilendiren olduklarını belirten Burdur İtfaiye Müdürü Mehmet Büyük Ballak, Öğrencilerimiz bugün ana itfaiyecilik, yangınlara müdahale ve akıntı tarzı dersinin uygulamasını yapıyor. Derslerde bunu kuramsal kendisine anlatmaya çalışıyoruz ama kuramsal kitaptan sanmak namına uygulamayla yerinde ısıyı ve dumanı tadarak mesleği öğrenmeleri henüz iyi oluyor dedi.

Uygulamalı eğitimde akaryakıt tankeri yangınına müdahaleyi uygulamalı kendisine gösterdiklerini anlatan Ballak, Öğrencilerimiz mesleğe meraklılar, ilgililer. Bu meslekte üstelik çok dolgunca benzeri şekilde yetişiyorlar. Hep öğrencilerimize başarılar diliyorum ve şimdiden mesleğimize balkı geldiniz diyorum diyerek konuştu.

Üçüncü sınıf öğrencisi Emel Yağlı, İtfaiye Müdürlüğünde itfaiye aracı ve cuşiş güvenliği dersi alıyoruz kılgılı kendisine. Bu bölüme gelmeden ilk yapabilir miyim, başarabilir miyim diye niteleyerek önyargılarım vardı. Yaptığımız icraat sebebiyle yapabileceğime inandım ve özgüvenim yükseldi. Çok mebzul aynı eğitim bilimi alıyoruz. Geleceğin itfaiyecileri tevessül etmek için yarışıyoruz diyerek konuştu. Üçüncü sınıf öğrencisi Önsezi Tekeli da Yangın güvenliği dersini okulda teorik namına alıyoruz. Haftanın benzeri günü dahi İtfaiye Müdürlüğü’nde aplikasyon yapıyoruz. Bu bölümü seviyorum. İnsanlara arkalamak ongun geliyor bana. Herkesin kaçarak gittiği ortama koşarak insanlara arkalamak bana gani geliyor. Kudretli olacağımı düşünüyorum dedi.

Share: