Araştırı: Sosyal, fiziki ve görgülü kendisine etkili hayat, demansı önlemeye koruyucu

Sosyal, fiziki ve kültürlü kendisine aktif bire bir dirim tarzına eş olmanın, demans ve bilişsel zayıflamaya alın apotr olabileceği belirtildi.

Neurology dergisinde yayımlanan benzeri araştırmada, bilişsel gerilemede hareketli olan ayrımlı etkenler incelendi.

Araştırı, İngiltere’deki 1184 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, katılımcıların 8 yaşındayken kognitif yeteneklerini, 26 yaşına geldiklerinde terbiyevi kazanımlarını, 43 yaşında katıldıkları aktiviteleri ve 53 yaşına büyüklüğünde çalıştıkları meslekleri inceledi. Katılımcıların, 53 yaşındaki okuma becerileri değerlendirildi ve 69 yaşındaki kognitif yetenekleri sınava bağımlı tutuldu.

Katılımcıların geneli, girdikleri sınavdan 100 üzerinden ortalama adına 92 nokta aldı. Eğitimini muvaffakiyetli olarak tamamlamış kişilerin, örgün eğitime katılmamış kişilerden elan kalburüstü olduğu görüldü.

Akademisyenler, para boyu öğrenmeye bitmeme etmenin, beyni korumaya havari olabileceğini tayin etti.

Katılımcılardan, gereksiz zamanlarında altı evet üstelik elan çok toplumsal aktiviteyle uğraşmış şahıslar, dört aktiviteye kadar uğraşanlardan henüz iyi skorlar aldı.

“Çalışkan bir yaşam tarzına iyesi olmak, demans ve kognitif gerilemeyi önlemede havari oluyor”

Çalışmanın yazarlarından ve İngiltere’deki Brighton ve Sussex Tıp Fakültesinden Dr. Dorina Cadar, “Bu sonuçlar çalkantı donör çünkü sonuçlarda, bilişsel yeteneğin yaşamımız boyunca değişik faktörlere tabi olduğu görülüyor. Içtimai, fiziki ve vazıh namına deli dolu bire bir dirim tarzına sahip olmak, demans ve bilişsel gerilemeyi önlemede havari oluyor.” dedi.

Çalışmaya New York’taki Icahn Tıp Fakültesinden katılan Dr. Michal Schnaider Beeri, yüksek eğitime envestisman yapmanın, boş devir aktivelerini genişletmenin ve bilişsel anlamda zorba aktiviteler yapmanın, özellikle daha beş altı vasıflı işlerde çalışanlar için, etraflı vadeli faydalar sağlayacağını belirtti.

Araştırmacılar, hevesli kariyere cemaat kişilerin, 69 yaşına geldiklerinde, kalitesiz işlerde çalışanlara kıyasla bilişsel testlerde elan bol başarım gösterdiğine birlikte bel etti.

Eğitime devam etmek ve uğraşı edinmek üstelik bilişsel enkaz ve demans riskini azaltıyor.

Öte yandan düzentileme, karın ağır ezgi yerine hangi büyüklüğünde haddinden fazla zorlanırsa, ileriki yıllarda amnezi emanet olasılığının o kadar bağan olacağı yönündeki teoriyi üstelik destekliyor.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakarak, acun genelinde 55 milyon demans hastası bulunuyor. Bu sayının 2030’üstelik 78 milyon, 2050’de ise 139 milyona yükselmesi bekleniyor.

Share: