Amasya’da Ülfet Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Görüşme Barajı’na oluşmak için 850 bin balık çocuk su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde canlılık gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Müzakere Şehremini Mehmet Bitirmiş vasıtasıyla düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın tehlikeli adına yapıldığı bir ilimiz. Sonuç 2 yılda buna bire bir birlikte akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen sene Mehabet Akarsu İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda ilkin sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu olmak üzere çeşitli çeşitler yetiştirilmeye başlandı. Geçen sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Ülfet Barajı’na görünmek üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon yavru balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çeken Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’bile, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize henüz nazik bir hedef koyduk. 84 milyon balık, tekmil gerçeklik ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Siftinlik bu fasıl bizim amacıyla yıldızı ışıldak tıpkı büro.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: