KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Yol Yordam, Mersin’de konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Mukavemetli Yol Yordam, bağımsızlığın Kıbrıs Türk halkının sunu natürel hakkı olduğunu, ana vatan Türkiye ile yola devam edeceklerini belirtti.

Kentteki programları kapsamında Vali Yüksek Hamza Güreşçi’ı musahabe eden Töre, Valilik Izzetinefis Defteri’ni imzaladı. Güreşçi, ziyarette Yol Yordam’ye dürü takdim etti.

Adap, henüz sonraları KKTC’nin Mersin Ağacı Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Burada KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ile görüşen Adap, değişik ilgililerle da dostane etti.

Ardından Toroslar ilçesindeki Rauf Raif Denk Parkı ve Kategorik Gelgel Müzesi’ne giden Töre, burada incelemelerde bulundu.

Töre, gazetecilere, KKTC’nin 1983’te özgür ayrımsız fehamet olarak kurulduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta 1960’lı yıllarda makro tıpkı mücadelenin verildiğini aktaran Yol Yordam, “1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Küçük Asya halkı olarak iki ortaklığa dayalıydı ama Cumhuriyet yürümedi. İşgal altına makbuz. Rumlar, Kıbrıs topraklarının tamamını obstrüksiyon altına alamadılar. ENOSİS’i gerçekleştiremediler. On İki Adalar’dan sonraları Kıbrıs’ı 13’üncü ada yapamadılar. Girit Adası’ndan bilahare Kıbrıs’ı bile Girit’e benzetemediler. Kıbrıs Türk halkını da Günindi Trakya Türklerinin durumuna düşüremediler.” diye konuştu.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden nükûl etmek namevcut”

Adap, Ada’da evvelce değişik antant modellerinin masaya yatırıldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Evvelce kapsamlı ayrımsız anlaşmayı yaptık ama bu yürümedi. Nedeniyle bir nice itilaf modelleri bile önümüze geldi. Bilcümle federatif sisteme dayalı ittifak modelleri… Bunların hızlı hızlı çabukça tamamını Anadolu-Palikarya ikilisi reddetti. Istiklal Kıbrıs Türk halkının arz katıksız hakkıdır. ana yurt Türkiye ile gelişigüzel yola bitmeme edeceğiz. Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden caymak yok. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin harçlarında Mehmetçik ile Mücahit’in birlikte canı ve akıl vardır. Zımnında canımızla, kanımızla yoğurduğumuz toprakları vatan yaptık. O yurt üstünde bile milli tıpkısı şevket kurduk.”

Mukavim Töre, programları kapsamında, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Ağacı Şubesi, Türkiye Mütekait Astsubaylar Derneği Mersin Ağacı İl Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Sazak Şubesi ve Kıbrıs Türk Hars Derneği Mersin Şubesi’ne da ziyarette bulundu.

Share: