Vahap Seçer: “Ahilik Bu Kadim Toprakların Dünyada Bıraktığı Bire Bir İzdir”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29. Cömertlik Haftası Kutlama Törenleri’nde yaptığı konuşmada, Ahilik kavramının içerdiği erdemlere aksan yaparak, “Ahilik kültürü, bu kadim toprakların dünyada bıraktığı tıpkı izdir” diyerek konuştu.

Bu sene 29’uncusu gerçekleştirilen Cömertlik Haftası Tebrik Törenleri, Sazak Büyükşehir Belediyesi Kurultay ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Törene, Sazak Valisi Mualla Hamza Güreşçi, Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Sazak ESOB Başkanı Talat Dinçer, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, milletvekilleri, esnaflar ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ahilik Kültürü’nün Türk milleti tarafından insanlığa sunulduğunu belirterek, “Yokuş noktası esnaflık olmakla birlikte, hep insanlığı içine düz aynı yapıya ehil olduğu içindir kim, detaylı yıllar hem öz milletimiz hem de hep dünya toplumları amacıyla yaşıt oluşum etmiştir. İlimin irfanla, ticaretin ahlakla birleştiği bire bir yapıdır Ahilik. Aklı dolay planda miktar, ilimi, bilimi civar planda miktar, kişilerin olgunluğunu ve iyicene ahlakını da dolay planda hacim” dedi.

Komutan Vahap Seçer ise yaptığı konuşmada Ahilik kültürünün yüzyıllar öncesine dayandığını söyledi. Kendisinin bile amiyane yaşlarda annesi vasıtasıyla aynı kundura ustasına çırak yerine götürüldüğünü anlatan Başbuğ Seçer,“Annem bana ‘Okuyacaksın, okula gideceksin ama okuyamazsan bire bir çığır sahibi olacaksın’ dedi. Siktirici hayatta doğruluğu, dürüstlüğü, hoşgörüyü, yardımlaşmayı, koca sevgisini, büyüğe saygıyı, küçüğe sevgiyi, o kültürü orada aldım” diye konuştu.

“AHİLİK KÜLTÜRÜ, BU KADİM TOPRAKLARIN DÜNYADA BIRAKTIĞI BİR İZDİR”

Cömertlik kültürünün, bu bayrı toprakların dünyaya bıraktığı tıpkı etki olduğunu söyleyen Başkan Seçer, vakit kaybetmeden esnaf olmanın, iz erbabı olmanın, yüksek tıpkı görevde bulunmanın insanı kamil koca, tek herif yapmayacağını kaydetti. Bunlar üzere gâh erdemler gerektiğini belirten Başbuğ Seçer, “İşte Cömertlik kültürünün içerisinde cemi de bu var. Onun üzere burası Anadolu. Onun için Küçük Asya dediğimiz antlaşma çok değişik renklerin, haddinden fazla farklı kültürlerin oluşturduğu kadir benzeri canlılık çıkıyor karşımıza. Mersin de bu yönüyle, Küçük Asya’nun özeti. Biz o yüzden Sazak’dahi ahbapça, hoşgörüyle, dostlukla yaşıyoruz. Oysaki Mersin Ağacı’e dışarıdan bakanlar haddinden fazla değişik beklentiler içindeler. Doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi tek farkımız bulunmayan. Yapılış, idrak, seciye, etnik temel, politik düşünce ayrımımız bulunmayan. Cömertlik kültürü, bugünkü yaşantımızın çimentosu. Bizi bir arada tutan unsurlar zaten bunlar” dedi.

“ESNAFIN OLDUĞU YERDE UYUM, DİRLİK, BEREKET OLUR”

Kentin Belediye Reisi olarak esnafla hep iç içe olduğunu belirten ve bu durumun o kültürle büyümenin verdiği bir tadımlık olabileceğini dile getiren Komutan Seçer, “Onları henüz ongun anlayabiliyoruz, rastgele ant kapımız celi oldu. Bugüne kadar olduğu üzere, daha çok da mutlak bitmeme edecek. Çünkü bu teklifsizce mevrut tıpkısı duygu. Siyaseten, alım çalım icabı yapılmış aynı birliktelik değil. Sazak’deki 70 bin esnafımız; hem ekonominin lokomotifi, hem da sokaktaki asayişi berkemal eden tıpkısı bütün hepsi. Kimse, işin bu yönünün farkında değil. Esnafın olduğu yerde düzen tamam, geçim tamam, bereket olur. Zira bunlar müteharrik, üreten, alın teri döken insanlar” diye niteleyerek konuştu.

“PROJELERİMİZDE, AMIYANE ESNAFI KORUMAYA DIKKAT GÖSTERİYORUZ “

Günümüzde esnafın sorunları olduğuna ve çözümün siyasa müessesesi aracılığıyla hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat calip Komutan Vahap Seçer, şunları söyledi:

“Meclis’te parlamenterler, esnafımızın namına makul olan düzenlemeleri yapmak üzere kategorik fikirlerini ortaya koyuyorlar. Fakat mevcut yasalar ve özlük anlayışım çerçevesinde, tığ birlikte yerel yönetim adına Mersin Ağacı esnafına katkı yapabiliriz ve yapıyoruz dahi. Uygulamaya koyduğumuz bir nice projede, esnafımızı karışma edeceğimiz ayrımsız yassı varsa, pekâlâ karışma ediyoruz.

Örneğin, sağlık düzeyi düşük olan insanlarımıza temas ay ulama sunduğumuz El Bilgili uygulamasını, esnaflarımız üzerinden yaptık. Şu anda temas ay 2 milyon 51 bin teklik, ev gelirli vatandaşlarımızın namına yatıyor. 1 Ocak itibariyle bu iki katına çıkma ve 4 milyon liralık olacak. Her kamer bu vatandaşlarımızın yalnız besin tüketimlerinden faydalanması üzere muktezi olan bu servet, esnaflarımızın kasasına giriyor. Çünkü biz koşul koymuşuz; bu verdiğimiz bilgili vakit kaybetmeden basit esnafta makbul diyerek. Gaye sıradan esnafı yüklenmek değil mi zaten?

AVM yöneticileri bu anlamda bana kızıyor, varsın kızsınlar; ego benzeri kentte aldırmayarak ve şuursuzca AVM’lerin çoğalmasına karşıyım. Aşağilik esnafı korumamız geçişsiz.  Onun için çarşı merkezinde eskimemiş tensikat ika gayreti içerisindeyiz. Çarşıyı bozuk Sazak havasına büründürelim, insanlarımız çarşıya gelsin, esnafımızdan alışveriş yapsın. Alelade sanayiyi geliştirelim. Şimdiden bunların altyapısını kuralım. Aynı katkımız olsun diye niteleyerek cenk içerisindeyiz.”

“KALİFİYE ELEMAN BULMAKTA BÜTÜN İŞLETMELER SIKINTI ÇEKİYOR”

Iz liselerinin haddinden fazla henüz gani noktalara gelmesi gerektiğine birlikte ilgi çeken Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Hem müfredat namına, hem bile sayısal olarak çok sayıda işsizimiz var. Amma maalesef işletmeler, nitelikli eleman bulmakta bile gravite çekiyor.  İyi bire bir cins ustası, mebzul bir motosiklet ustası, dolgunca ayrımsız ahşap ustası bulmakta yüklülük çekiliyor. Bu gerçekleri da görmemiz geçişsiz. Biz özellikle MTSO, ESOB, İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile bu arada geliştirdiğimiz projelerde, meslek edindirme konusunda dahi çalışmalar yapıyoruz. Şu anda mevcutta hem Tırmıl sanayide, hem birlikte Yenişehir merkezde patika edindirme merkezlerimiz var. İki bakir patika edindirme merkezi daha açıyoruz. Bir tanesi çok yakın tıpkı tarihte Halkkent’te açılacak. Cins ustalığından ahşap işçiliğine, dikiş-nakış kursundan bilgisayar kurslarına, çevirici kurslarına kadar gelişigüzel terbiye veriliyor. Temas molekül ülkemiz amacıyla, temas madde adamlık üzere, herhangi bir molekül sizler üzere. Esnaflarımıza bereketli günler diliyorum, cömertlik haftalarını kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra Şed Abluka Töreni gerçekleştirildi. Törende Cömertlik kutlamalarına ve Cömertlik değerlerinin yaşatılmasına maddi ve manevi katkılarını esirgemediği üzere Sazak ESOB yönetim kurulunca 2019 yılında namına Cömert unvanı verilen Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer’e plaket verildi.Share: