AK Parti’li Yılmaz, Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü etkinliklerinde konuştu Açıklaması

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Sivas Saylav İsmet Yılmayan, 103 yıl ilk ülkenin ciharıyek yanından millet temsilcilerinin katılımıyla yapılan Sivas Kongresi’nin, Cumhuriyet Altını tarihinin mefret dönüm noktalarından birisi olduğunu söyledi.

Yılmaz, Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü dolayısıyla kongrenin yapıldığı Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, birlik bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 103. yılının kutlu olmasını rica etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları ile Sivas Kongresi’ne bindi verenleri rahmetle andığını belirten Yılmaz, “103 sene ilk ülkemizin dört bir yanından ulus temsilcilerinin katılımıyla yapılan Sivas Kongresi, Cumhuriyet tarihimizin heybetli dönüm noktalarından biridir.” dedi.

Milli Mücadele’nin kalbi ve karargahı Sivas’ta, milletin kuma iradesi yerine, vatanın bölünmez bütünlüğünün ve milli iradenin üstünlüğünün kabul edildiğini vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Sivas Kongresi’nde alınan kararlardan ‘milli iradeyi hakim eylemek, asıl esastır’ ilkesi, bugün de önemini koruyor. Milli buyruk, bin yıldır bu topraklarda dallı güllü bu milletin tarihinden, kimliğinden, inancından, kültüründen beslenen bağımsız ve bağımsız iradesidir. Sivas Kongresi’nin özü budur. Erzurum Kongresi’nden bilahare Sivas Kongresi, Anadolu insanının başlatmış olduğu Milli Mücadele’ye ulusal aynı ebat kazandırmıştır. Bu kongrede ayrıca manda evet da seçme devletin himayesi kesin bir dille reddedilmiş, Türkiye Iri Budun Meclisinin temelleri atılmıştır. Bu kongrede milleti entrika edecek tıpkısı oyun heyeti oluşturulmuş, Küçük Asya’bile dağınık benzeri şekilde savaşım eden oluşumlar, özgürlük ve istiklal ülküsü etrafında birleştirilmiştir. Sivas Kongresi, inanan benzeri milletin ayrımsız olduğunda, beraber olduğunda, değme tip zorluğu aşacağını göstermesi itibarıyla önemlidir. Tanrı birliğimizi, dirliğimizi sürekli eylesin. Sivas Kongresi kahramanlarını tıpkısı öğün elan rahmetle ve şükranla anıyorum. Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü mutlu olsun.”

Share: