BİLAL ERDOĞAN DAHA İNANÇLI BİR NESİL YETİŞSİN İSTİYORUZ

ALEMDAR İmam Hatipliler Derneği’nin düzenlediği 19’uncu İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Bilal Erdoğan, Bizler sivil cemiyet kuruluşlarıyız, ayrımsız yolun yolcusuyuz. Elan inançlı bire bir nesil yetişsin istiyoruz dedi.

Kentte 3- 4 Eylül tarihlerinde, Türkiye genelindeki 600 civarında İmam Hatip Derneği’nin katılımıyla Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) 4 Ilkgüz Kültür Merkezi Keykavus Konferans Salonu’nda düzenlenen 19’uncu ÖNDER İmam Hatipliler Kurultayı başladı. Kongre Şiarı ve Sonuç Bildirgesi’nin açıklandığı kurultaya Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, İlim Ifşa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, Sağlık Icra Vekili Yardımcısı Halil Eldemir, Milli Terbiye Vekil Yardımcısı Osman Sezgin, DOĞRU Tümen Sivas Saylav İsmet Yılmaz, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilici Talih, İslam Kanı Enstitüsü ve Arsıulusal İslam Düşünce Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Âmâ ve haddinden fazla sayıda cemiyet üyesi katıldı. Kongre, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin arkası sıra kurultayın tarihini anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.

Selamlama bölümünde mütekellim Keyif Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir, kurultayın Anadolu’nun kadim şehri Sivas’ta yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisinin da bir zamanlar benzeri İmam Hatip derneğinde yöneticilik yaptığını hatırlatan Eldemir, İmam Hatip mezunları derneklerinin önemi büyüktür. Bu nedenle derneklerimize cemaat çıkmalıyız ve çıkmaya bile bitmeme etmeliyiz. Bu üniversitenin bahçesi, salonu 28 Şubat döneminde mezun olan kalburüstü öğrencilerin, başörtülerinden yağlık tekmil törenlerinden ağızları kapatılarak dışarıya atıldığı yerdi. Demin bu kurultayı rektörümüzün ev sahipliğinde yapmanın sevincini yaşıyoruz diye konuştu.

Milli Terbiye Icra Vekili Yardımcısı Osman Sezgin ise konuşmasında, ‘selam’ ve ‘teşekkür’ kavramlarına vurgu yaparak, Teşekkür fail insan, soy algısı oluşmuş insandır, adımlarını akla yatkın ve durumunda atar. Nedeniyle bu nimetleri, güzellikleri bize veren, sizlerle burada bizi aynı araya getiren Yetişkin Cenabıhak’a zevalsiz şükürler olsun dedi.

‘AYASOFYA’NIN AÇILIŞININ ŞÜKRÜNÜ YERİNE GETİREMEDİK’

Konuşmasında, kurultayın bu yılki teması ‘Ahde Vefa’ya özen çeken Bilal Erdoğan, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını örnek göstererek, Seçilen ana konu rastgele antlaşma çokça güzelce olmuştu. Bu sene de ‘Ahde Vefa’ tercih edilmiş. Ayasofya’nın açılışıyla ait sözlerimden bahsedildi. Ahde Vefa’yı konuşacaksak şayet o zaman Ayasofya meselesinden açalım. Ben Ayasofya açıldığı devir salgın şartlarında İstanbul’da cuma namazı günü namazdan bilahare benzeri kavuşma yaptık. Salgın şartlarına çokça makul tıpkısı kavuşma de değildi. Salonu doldurmuştuk, aleniyet peçe falanca çokça özen edilmemişti. Hamdolsun bu müstevli belası de geride kalıyor. Ama o bölüm orada haddizatında bunu dizgi ederken demiştik kim; Anadolu’nun dört bir yanından insanlar müstevli demeyecek Ayasofya’nın açılışı amacıyla ati. Tıpkı aşındırmak ağırlama edelim, kutlama şeklinde olsun. Ama o dönüş orada sorular ve eleştiriler filan gelmeye başladı. Ben birlikte çatlak bana gelince bu anın ruhu şu anda bunun keyfini idrak etmek, bunu kutlamak, şükrünü muamele almak olduğu için, az buçuk bunu kınamıştım. Amma biz o periyot bugündür Ayasofya’nın açılışının şükrünü hesabına getiremedik. Bunu üstelik söylemeye devam ediyorum. Tığ Ayasofya’nın yeniden Müslümanlığın ibadetine iade edilmesini elhak hak etmedik diyorum. Henüz da başka yerden bakmaya çalışıyorum. Ne Şehriyâr Ahmet’i doldurduk, hangi Süleymaniye’yi doldurduk, hangi fasıla namazlarımızı camilerde kılar olduk. Ama Cenabıhak bize Ayasofya mükafatını verdi. İstanbul’un fethinin sembol camisi olan Ayasofya Camisi bunun şükrünü eda buyurmak amacıyla bizim namazlarımızda elan dikkatli olmamız, namazlarımızı türlü olduğunca cemaatle camilerde kılmamız gerekiyor dedi.

‘DAHA İNANÇLI BİR NESİL YETİŞSİN İSTİYORUZ’

Ahde Vefa denince bu dönemdeki ümmet olarak Cenabıhak’a olan vefanın düşünülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, Bu vefayı nimetlerin çeşidince namına tebliğ etmek ve bunları mutlulukla diremek kanalıyla daha pespaye olan nesillere birlikte aktarma etmek konusunda az buçuk elan yüğrük olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizler sivil cemiyet kuruluşlarıyız, tıpkı yolun yolcusuyuz. Henüz mümin benzeri çocuk yetişsin istiyoruz. Bununla da yetinmiyoruz itikatlı olsun, Cenabıhak korkusuyla büyüsün, ahlaklı olsun ama aynı de dünya nereye gidiyor Bunun gerisinde kalmasın. Bilimde, fende, teknolojide, fikirde alemdar olsun. Bire Bir zamanda bunun mücadelesini veriyoruz. Üste bazı bazı hazırlık sınıfında 10 saat İngilizce olsun dahi Kur’an-ı Verimli’e sonraları bakarız tarzı kaymalar de olabiliyor. Tığ bu çocukları iyi katmak istiyoruz ama acun olarak üstelik ansız kalmalarına tahammülümüz namevcut. Bilcümle toplantılarımızda üstelik bunları konuşuyoruz. Bu buluşmalarımızda şunu gördüğümü söylemem lazım. Bu yolun yolcusu, bu işlere eskiden, fikriyle, malıyla katkı sağlayan arkadaşlarımızın sayısı haddinden fazla sınırlıdır. Bir Nice ilimizde bütün bu cins fahri amal 3 kişinin, 5 kişinin, 13- 15 kişinin sırtında devam ediyor. Zımnında bizim hangi yapıp yapıp, bu tuhaf gönüllü faaliyetlerimize daha çok arkadaşlarımızı katıyor olmamız geçişsiz. Ahit birlikte kırıcı azıcık. Kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. Doğrusu hakeza benzeri asır yaşıyoruz diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZIN İMAM HATİP’E GİTMESİNİ ÖNEMSİYORUM’

İmam Dil Cambazı okullarının tercihinde çocuklara el gösterilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, Reisicumhur İmam Hatipli. 4 çocuğunu birlikte İmam Hatip’e göndermiş. Ben şimdi oğlumu İmam Dil Cambazı’e gönderdim, ortaokulu bitirdi liseye başladı. Buna bile erbap çıkmamız tıpkı ‘Ahde Vefa’dır. İmam Dil Cambazı okullarının binaları neden bu kadar güzel Oran bunları daha fena hâlde yaptığı için değil. Buna erbap sâdır hayırseverler, evkaf, dernekler olduğu amacıyla. Çocuklara bunları anlattığınız ant gösterdiğiniz devir arada ‘dağlar kadar ayırt var’ diyor. O ant çocuğun İmam Dil Cambazı’i tercih etmesi bile çocuklarımızı kandırma etmemiz üstelik haddinden fazla yumruk değil. O devir Ahde Vefa ise İmam Hatipliler Kurultayı’nda çevremizdeki arkadaşlarımızın ve kişi çocuklarımızın İmam Hatip’e gitmesi konusunda dahi ayağımızın sekmemesi geçişsiz. Bunu de önemsiyorum ifadelerini kullandı.

ALEMDAR Umumi Başkanı Abdullah Ahu, ‘Ahde Vefa’ temalı kurultayın şiarını okudu. Sonuç olarak ise İslam Bellek Enstitüsü ve Uluslararası İslam Karın Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görme Engelli açım dersini verdi.Share: