Yemeden Içmeden Sivas’ta üretilen bu bıçak, bedii görüntüsü ile dünyada ad saldı

Yalnız Sivas’ta üretimi gerçekleştirilen bıçak, beğenilen görüntüsü ile adından kortej ettiriyor.

Sivas bıçağı, koçboynuzunun 10 ayrımlı işlemden geçmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Koçboynuzunun çığlık üzerinde ısıtılması ile başlayan istihsal, boynuzun kesilerek ve meyil verilerek forma almasıyla bitmeme ediyor. Eşkâl ahiz işlemi sırasında bıçak sapına sunulan format, bedii açıdan ayn kamaştırıyor. Kısaca 50 sene önceki Sivaslı bire bir mahir yoluyla yapımına başlanan bıçak, hediyelik yük adına ülkenin dört bir yanından müşteri buluyor. Bıçak üretimini işleyen Muhammed Eyce, mesleği temaşa fail serencam 2 ustadan birisi olduğunu belirtti.

“Bu mesleğin sonuç temsilcileri biziz”

Muhammed Eyce mesleği babasından öğrendiğini belirterek, ” Gaziantep’ten Koçboynuzu, Bursa’dan polat alıyoruz. Burada ahali işlemeciliği ile şekillendirip üretiyoruz. Sivas’ta bu imalatı eden iki gönül kaldık. Diğerleri alım satıma ve şık bıçak dediğimiz av bıçakları kadar ürünleri yapmaya başladılar. Bu meslekte son temsilcileri biziz. Bu bıçağın özelliği koçboynuzundan üretiliyor olması ve tam işleminin ahali işçiliği olması. 40, 50 yıl önceki ayrımlılık olsun diye ustalarımız bu bıçağı üretmiş. İlk çıkışında balerin bıçağı yerine üretilmiş henüz bilahare ismi değişime düçar. Başka standart bıçaklarımız sürücü bıçağı, madımak bıçağı, açılış bıçağı olarak geçer akçe” dedi.

“Gücümüz yetmediği amacıyla çırak çalıştıramıyoruz”

Eyce, kazançlarının bağan olmasından kontekst şakirt çalıştıramadığını belirterek, “Babamın dahi hakeza tıpkısı dükkanı vardı 8-9 yaşlarımızda sağlık masraf arkalama ederdik. ve mesleğe birlikte hevesimiz vardı tıpkısı şeyler yapar mutlu olurduk. Zamanla yordam olmaya başlayarak zevk verdi. Ama artık maalesef bu iz bitti. Üzülüyoruz iz bitti” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: