Ahmet Özhan, Alâeddin Yavaşça’yı Konserle Andı

Mutat Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 23 Açıklık 2021’birlikte hayatını kaybetmişti. Türk Musikisinin büyük üstadı Alaeddin Usulca, Başkent Hars Yolu Festivali kapsamında CSO Cezire Ankara Tarihi Salon’dahi unutulmaz tıpkısı konserle anıldı.

Alaeddin Yavaşça’nın eserlerinden oluşan bir deneyim, Ahmet Özhan’ın solistliği ve Ululuk Alışılmış Türk Müziği Korosu eşliğinde seslendirildi.

“HOCAYI ÇOKÇA CANLI YAŞTA TANIDIM”

Ahmet Özhan, Alaeddin Yavaşça üzerine şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hocayı çok gailesiz yaşta tanıdım. Beni üstelik evladı üzere severdi. Bir dönme ‘Ahmet evladım, kütüphanem sana belirtik, emrindedir’ dedi. Böyle bir şeyi herkese yapmayacağını üstelik belirten hocamın bu teklinden onur duyduğumu söyledim.

Türkiye’nin genişlik şişman musiki kütüphanesi olmasına karşın sahneler, turneler derken tıpkısı çeşit kütüphaneyle ilgilenemedim.”

“BENİ SUNMA ÇOK ETKİLEYEN İSİMLERDEN BİRİ OLDU”

Sözlerini sürdüren sanatçı Ahmet Özhan, “Zaman musikide ayrımsız yerim varsa, piyasadan uzak kalabildiysem hocama olan saygım, sevgim ve onun fikirlerini benimsemem sebebiyle oldu. Alaeddin Yavaşça bittabi beni yeryüzü çokça etkileyen isimlerdendi ama Bekir Sıtkı Sezgin ve Selahattin İçli hocalarımı bile anmadan boşlamak istemiyorum” dedi.

Share: