Adana haberi | Adana Devlet Tiyatrosu eskimemiş sezonda 6’sı yeni 11 baziçe sahneleyecek

Adana Heybet Tiyatrosu, 2022-2023 müzakere sezonunda aralarında William Shakespeare’e ilişik “Macbeth”mağara de bulunduğu 6’sı yıpranmamış 11 baziçe sahneleyecek.

Tiyatroda kullanılmamış zaman öncesinde hem oyuncuların hem bile beceri ekibin hazırlıkları tamamlandı.

Sahnede, geçen sezondan, Sinan Bayraktar’ın yazıp Ulu Volkan Çetinkaya’nın yönettiği “Definename”, Tennessee Williams’ın yazıp Ilham Damcı ve Nilüfer Karakullukçu’nun çevirisiyle Fırat Demirağ’ın yönettiği “Dilek Tramvayı”, Feyzullah Arslan ve Nermin Ertürkmen’mağara yazdığı, Gökhan Doğan’ın yönettiği “Yarınlara Geç Kalmadan”, Dario Fo- Franca Rame’nin yazıp Şahin Ergüney’mağara yönettiği “Sıradan Ayrımsız Dönüş”nam yanında Aristide Christian Charpentier’mağara yazdığı, Melik Tartan ve Türkan Dündar’ın çevirdiği, yönetmenliğini Ebru Kara’nın yaptığı yavru oyunu “Sihirkâr Keman”a saha verecek.

Yeni zaman amacıyla da oyunlar hazırlayan seyretme, Veli Kızık’ın yazdığı, Levent Aras’ın yönettiği “Ortak Cinayetin Suç Duyurusu”, Tasavvur Mahmutyazıcıoğlu’nın yazıp Murat Aslan’ın yönettiği “Sen İstanbul’dan Henüz Güzelsin”, Ray Cooney’in yazdığı, Haldun Dormen’mağara çevirdiği, yönetmenliğini Birkan Görgün’ad yaptığı “Eğlenceli Dünyalık”, Sam Shepard’ın yazıp Sinan Pekinton’un yönettiği “Açgözlü Sınıfın Laneti” eserlerini ilk kez beğeniye sunacak.

Adana Kerem Tiyatrosu, eskimemiş sezonda Jan Aust’un yazdığı, Arkaç Kuntay’ın çevirdiği, Gökhan Doğan’ın yönettiği “Iyicene ve Tuhaf”i birlikte çocuklarla buluşturacak.

Yeni sezonda sanatseverler, tiyatronun öne çıkan oyunlarından, Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirisiyle Maksat Çidamlı’nın yönettiği, William Shakespeare’e ilişkin “Macbeth”i de takip şansı yakalayacak.

Tiyatro, 2004-2005 tekellüm sezonunda beğeniye sunduğu “Fırtına”nın peşi sıra, 18 sene aradan sonra benzeri Shakespeare oyunu sahneleyecek.

“Sanat sezonunu ‘Macbeth’ ile açmaktan gururluyuz”

Adana Celal Tiyatrosu Müdürü Gökhan Doğan, AA muhabirine, yavaş ve sıkıcı aynı Kovid-19 sürecini geride bıraktıktan sonraları sezonu açtıklarını söyledi.

Yeni sezona berenarı çevik ve hazır şekilde başladıklarını anlatım fail Doğan, şöyle konuştu:

“Sezonu, kısaca 20 yıldır çalışmadığımız Shakespeare’mağara nazik tragedyalarından ‘Macbeth’ ile açıyoruz. İyi ayrımsız çalışma, prova dönemi geçirdik ve haddinden fazla liyakatli bir ‘Macbeth’ ile seyircilerimizin beğenisine çıkıyoruz. ‘Macbeth’ çokça kıvrak tıpkı tragedya. Kısaca 40 yabanlık kadroyla oynuyoruz bu oyunu. Yavaş benzeri yapım geliyor seyircimizin karşısına. 2013-2014 danışma sezonunda dahi yöneticilik yapmıştım. O mevsim üstelik burada Shakespeare’den ‘3. Richard’ hazırlamayı düşünüyordum kim halen hayallerimin arasındadır bu oyunu boşaltmak. Şu zaman 2022-2023 konuşma sezonunu ‘Macbeth’ ile açmaktan etraf güvenilmez gururluyuz. Seçkin devir bu büyüklüğünde akva aynı prodüksiyon fırsatı olmuyor. “

“Seyircinin bu zaman birlikte ilgisinin haddinden fazla ciddi olacağını düşünüyorum”

Doğan, toplumun Kovid-19 sürecinin etkilerini adım adım üzerinden atmaya çalıştığı bu dönemde birinci sınıf tıpkısı vodvil oyunu kendisine “Matrak Para” ile seyirciye az buçuk soluk getirtmek istediklerini, çocukları üstelik unutmadıklarını, onlar amacıyla dünya klasiklerinden “Fena Hâlde ve Bed” müzikalini hazırladıklarını kaydetti.

Bu zaman biri yavru oyunu girmek için 6’sı eskimemiş 11 eserle zengin bire bir birikim sunduklarını tamlayan Doğan, “Teferruatlı benzeri pandemi sürecinden bilahare seyircimize hem kan getirtmek hem onların beğenisine birinci sınıf oyunlar sunabilmek için kül ekibimiz elinden gelen çabayı ardına bırakmadan sürdürüyor ve çokça ferah benzeri sezona ‘merhaba’ diyoruz. Şu anda gişeye baktığımız antlaşma ‘Macbeth’e güç aynı bent var. Seyircinin bu zaman üstelik ilgisinin haddinden fazla yoğun olacağını düşünüyorum.” dedi.

“Macbeth”in hazırlıkları 1,5-2 ay sürdü”

“Macbeth”in yönetmeni Hedef Çidamlı da kullanılmamış sezonda Adanalı sanatsaverlere dünyanın arz şişman piyes yazarlarından Shakespeare’mağara oyununu sunacaklarını söyledi.

Oyunun sahnelenmesine güzeşte yıl karar verildiğini aktaran Çidamlı, “Mufassal tedbir sürecinin sonucunda ‘Macbeth’ oyununu hayata geçirdik. Ekibimizle kısaca 1,5-2 aydır ağır sıklet tıpkısı himmet temposuyla oyunu hazırladık. Adanalı tiyatroseverlerin karşısına çıkacağız. Umarım onların güvenine, ilgisine mazhar olabiliriz.” dedi.

“Macbeth”

Dekoru Hakan Dündar, kostümleri Fatma Sarıkurt ve ışığı Özer Kuşkaya vasıtasıyla hazırlanan oyunun müzik düzeni Salih Soyluluk Memişoğlu, koreografisi de Serbülent Biçer’e ait.

Oyunda 11. yüzyılda İskoçya’üstelik komutan Macbeth’in, ormanda karşılaştığı esrarlı cadıların yönlendirmesi ve eşi Lady Macbeth’mağara birlikte etkisiyle tertibat kurarak akrabası Kral Duncan’ı öldürüp yazboz tahtası çıkması, işlediği cinayetin peşi sıra çektiği vicdan azabı ve ağdalı duyguları konu ediliyor.

Share: