Vekil Gurur: “Bölük arsalarının yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında konut arsalarının yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Gelgel, içtimai medya hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon göz arsası ve 10 bin hareket yeri için referans detaylarını anlattığı videoteyp akıl paylaştı.

Bakan Gurur, 85 milyon vatandaş amacıyla Cumhuriyet tarihinin yer büyük toplumsal ev projesini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet tarafından büyük bire bir teveccüh ve ilgiye mazhar olan 250 bin içtimai konut kampanyasının arkası sıra, Reisicumhur Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ilişik müjdeyi bakanlar kurulu toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını aktaran Kurum, “Şu anne arbede e-devlet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız toplumsal konuta başvurdu. Muktezi evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın birlikte müracaat süreçlerini tamamladık. Ev amaçlı arsalarımıza bile üzerinden daha 24 saat bile geçmemesine rağmen milletimiz çok şişman bire bir hoşlanma gösteriyor. Milletimiz basamak başvurularında olduğu kabil yer başvurularında üstelik bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini ayrımsız posta henüz gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Kurum, 1 milyon konut gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon hane amaçlı arsamızın gâh illerdeki dağılımını üstelik sarılmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’dahi, 25 bin İzmir’dahi, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’birlikte, 30 bin Diyarbakır’bile, 28 bin Eskişehir’de, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’de koyulmak üzere 81 ilimizde 1 milyon bölük gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz aynı şekilde, çakılı ve akla yatkın ifa koşullarıyla altyapısı bitmiş, ümran planı mücehhez arsalarda inşa edebileceklerini vurgulayan Çalım, zaruri ustalık ve hukuki destekleri, Vekillik ve Dolgun Bölük İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız temas vatandaşa sunacağını kaydetti.

Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem bile basamak gayeli arsaya referans yapabilir. Değme ikisinin de kurasına katılabilir. Eğer ikisi rappadak çıkarsa birini yeğleme ederek karı sahibi kabil.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir fail Icra Vekili Murat Gelgel, şöyle devam etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Gine müşterek parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda üstelik her çeşit proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar dayanak noktası zait 4-5 ceberut geçmeyecek.

Bağımsız parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah sunu geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Çatlak kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Bağımsız Milletvekili parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yanında parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’bile 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Vekil Gurur, içtimai konutların geçmiş temellerini Ankara’de, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Hava, “Bu anlamda 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak olmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri amacıyla ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş hareket yerinin hizmete sunulacağını nâkil Alım, “Bu iş yerlerimizi üstelik 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri iş yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu iş yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış ilişik istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Alım, 2003 başından itibaren üretilen sosyal ev sayısının 2 milyona, gayrı projelerle gelişigüzel çap kendisine üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının bile 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurguladı.

Çalım, “Envestisman miktarı 900 milyar teklik olan toplumsal ev hamlemizin, başka sektörlerimizi birlikte tetikleyerek 2 trilyon liradan çok konuşu hareketliliğe çevirgeç olacağına samimi inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Hane Hamlemizin’ beher hak sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla oflaz, güzel olmasını diliyorum.” ifadelerine vadi verdi.

Share: