Vekil Kurum’dan

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin işyeri için referans detaylarını anlattığı içtimai iletişim araçları hesabından video kaygı olarak paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE BAKARAK BELİRLEDİK”

Nazır Maksat Gurur, 1 milyon bölük amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız toplanmış 1 milyon ev amaçlı arsamızın bazen illerdeki dağılımını dahi ısınmak isterim. 50 bin İstanbul’da, 100 bin Ankara’üstelik, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’dahi, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’de, 26 bin 700 Van’de, 23 bin Antalya’de girmek üzere 81 ilimizde; 1 milyon basamak gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Nazır Hava, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz tıpkısı şekilde, sabit ve akıllıca ödeme koşullarıyla; altyapısı tüm, mamure planı mücehhez arsalarda inşa edebileceklerini anlatım etti. Muktezi teknik ve türel destekleri Vekillik ve Toplu Basamak İdaresi Başkanlığı (TOKİ) adına istisnasız gelişigüzel vatandaşa sunulacağını söyleyen Bakan Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem birlikte hane amaçlı arsaya başvuru yapabilir. Gelişigüzel ikisinin da kurasına katılabilir. Eğer ikisi gürpedek çıkarsa birini yeğleme ederek ocak sahibi cins” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım fail Icra Vekili Maksat Çalım şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan mutlak parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta bile parseller bulunuyor. Gine beraberinde parsellerde doğruluk sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda üstelik seçkin kalem proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar dayanak artı 4-5 dinsiz geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah; yer geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mesafe ayı itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahipleri anlaşılan olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah doğrulama edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Bağımsız Milletvekili parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yan Yana parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 sene vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“IÇTIMAI KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Nazır Çalım, “İnşallah sosyal konutlarımızın geçmiş temellerini Ankara’bile, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak oluşmak amacıyla 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Nazır Çekicilik, 50 bin gelişim yeri için ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış işyerinin hizmete sunulacağını ifade ederek, “Bu işyerlerimizi bile, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran hareket yerlerimizin da temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu iş yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış mülhak istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN FAZLA EKONOMİK HAREKETLİLİĞE ETMEN OLACAK”

Bakan Hava, 2003 yılı başından itibaren üretilen toplumsal ev sayısının 2 milyona, diğer projelerle gelişigüzel mehabet yerine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının de 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurgulayarak, “Envestisman miktarı 900 milyar lira olan toplumsal basamak hamlemizin, farklı sektörlerimizi dahi tetikleyerek; 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe araç olacağına yürekten inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Göz Hamlemizin’ beherglas hak sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz üzere iyi, hayır olmasını diliyorum.” ifadelerine vadi verdi.

Share: