‘ACİL BEKLEYENLER VAR, ALAMAM’ DEDİĞİ KARDEŞİNİN ORGANLARI, 5 HASTAYA DÜŞ OLDU

TRABZON’birlikte, bellek kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede us ölümü gerçekleşen Feride Aytaş’ın (52) organları, Erzurum, Adana ve Samsun’da nakledildiği 5 hastaya düş oldu. Böbrek yetmezliği dolayısıyla diyalize girip, örgen listesinde olan ağa Hakkı Aytaş ise (58) “Başkaları acil aza beklerken ben alamam” diyerek, nakil hakkından vazgeçti.

Of ilçesinde efdal tansiyona tutkun adına hatır kanaması nâkil Feride Aytaş’ın, tedavi gördüğü Kanuncu Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde eski ahit bellek ölümü gerçekleşti. Hastanenin organ ve doku nakli koordinatörlerinin temasa geçtiği abla Halise ve ağabeyi Hakkı Aytaş, kardeşlerinin organlarının bağışlanmasına diploma verdi.

NAKİL HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Böbrek yetmezliği zımnında 2 yıldır diyalize giren ve organ nakli listesinde kâin Hakkı Aytaş ise “Ağyar evgin aza beklerken ben alamam” diyerek uzuv aktarım hakkından vazgeçti. Feride Aytaş’ın organları, operasyonla alınarak, aktarım sırası muntazır hastalar için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Aytaş’ın korneaları Samsun’dahi, böbrekleri Erzurum’de, karaciğeri birlikte Adana’dahi gelmek için 5 ayrı hastaya düş oldu.

Nakil sonrası Aytaş’ın cenazesi, Of ilçesi Taşhan Mahallesi’nde toprağa verildi.

‘YÜREĞİM EL VERMEZDİ’

Yaşadığı Zonguldak’ta tedavi gördüğünü söyleyen Hakkı Aytaş, “Ben dahi nakil muntazır tıpkı hastayım. Ömrümün sonuna kadar benzeri elan kardeşimin böbreği büyüklüğünde uyumlu aynı böbrek bulamayacağımın bile kasten bunu yaptım. Şimdilik yönetim ediyorum. Haddinden Fazla amansız hastalar var. Gailesiz anneler, babalar, aktif kollar varken ego alamazdım. Yıllardır birisinden uzuv alacağım haset bekliyorum amma bunun kardeşimin organı olması beni yorardı. Kardeşimin organını taşımayı yüreğim ahali vermezdi” dedi.

Kardeşinin organlarıyla sahn bulanlara bol dilekleri olduğunu belirten Aytaş, “Aza bağışı ehliyetli yapılmadığı üzere yüzlerce tutkun kaybediyoruz. Kardeşimin karaciğeri Adana’üstelik 16 yaşında tıpkı hastaya beklenti vermiş, muvaffakiyetli dahi önceki. İnşallah kardeşimin organlarını alanların hepsi çokça metin yaşarlar, arada bir de kardeşime yararlı dualarını yaparlar” diyerek konuştu.Share: