ABD’den Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık silah yardımı

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yapılan bağlanmış açıklamada Blinken’ın “Ukrayna’ya müteveccih yabani saldırının üzerinden tahminî 6 kamer geçmesine karşın Rusya, Ukrayna’nın mekân ve köylerini namevcut etmeye bitmeme ediyor. KUL Başkanı Joe Biden, ülkelerini Moskof saldırganlığına cebin savunurken, gerektiği sürece Ukrayna halkını desteklemeye bitmeme edeceğimizi kilitsiz küreksiz belirtti” ifadesi düz aldı.

Blinken, bu çabaların parçası olarak BENDE Başkanının yetkisi doğrultusunda, Amerikan ordusundan Ukrayna amacıyla yegâne seferde yapılacak bildirme büyük silah ve teçhizat yardımının gönderilmesine izin verdiğini anlatım etti.

Dışişleri Bakanı açıklamada Ağustos 2021’den bu yana ABD’nin Ukrayna’ya 18 defada mecmu 9,8 milyar dolarlık silah ve mühimmat sağladığını, en üst yapılacak 1 bilyon dolarlık yardımın ise bir tane seferdeki sunma balaban yardım paketi olacağını kaydetti.

Açıklamada Blinken’ın şu ifadeleri kullanıldı:

KÖLE, Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’nın egemenliğini ve yerey bütünlüğünü savunmasını tavlandırmak amacıyla hayati asayiş yardımı sağlamada 50’den aşkın ülkeden bağlaşık ve ortakla alay malay debi ediyor. Bu uğraş uzadıkça, Ukrayna ordusunun ve halkının cesareti ve gücü henüz de yalınlık ve alışılmadık ayla geliyor. Birlikte, Ukrayna ile mail şekilde enformasyon etmeye ve cidal alanında ayırt yaratmak ve Ukrayna’nın müşavere masasındaki nihai konumunu pekiştirmek üzere satır satır ayarlanmış ilave mevcut sistemleri ve yetenekleri artırmaya bitmeme edeceğiz. Ukrayna ile temas içerisindeyiz

Blinken: Afrika ülkelerini kıymet kuma namına görüyoruz

 

KÖLE’den Ukrayna’ya 550 milyon dolarlık ilişik askeri müzaheret

 

 

Share: