Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Utku Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Haset zımnında törenler düzenlendi.

Konya Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Ilbay Vahdettin Özkan, “Yengi İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün medlul ve önemine ilgilendiren mesajı okundu.

Hava Uçman Binbaşı Mutlak Çıpa dahi konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine beş altı rastlanan benzeri alplık destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin şiir dinletisi, ahali oyunu gösterileri ve boğaz töreniyle sona erdi.

Programa, Vali Özkan’ın birlikte Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur İbrahim Altay, ara sıra milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Orak Ayı Cumhuriyet Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Orak Ayı Aktekke El Erki Meydanı’nda devam fail kutlamalarda Ilbay Tuncay Akkoyun ve Belediye Başkanı Cidal Kalaycı, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Kurnaz Astsubay Iştiyak Daştan’ın, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasından sonraları mehterhane eylem sundu.

Program, argıt töreniyle sonuç buldu.

Kutlamalara SELIM Öğür Karaman Mebus Recep Şeker Hastalığı, CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Reisi Dünya Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Vali Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Budun olarak asırlar süresince bitmeme eden fetihler ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp alaşağı etmek isteyenlere, tekrar benzeri ağustos haset karşılık verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu tören, eğitimcilerden oluşan umum oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

Uyanık ve polis güçleri ekiplerinin tören geçişinin ardından İl Bitirmiş Komutanlığı Komando Er Bölüğü tarafından Komando Er Andı okundu.

Tören, Ilbay Aydoğdu, DOĞRU Tümen Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu, İYİ Parti Aksaray Mebus Ayhan Erel ile Belediye Başkanı Dinçer’in, Galibiyet Bayramı tebriklerini kabul etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Kaptan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Yiğit, AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Mehabetli Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Share: