7 ilde Zaman-2 Operasyonu başladı

7 ilde Dem-2 Operasyonu başladı

Bandrolsüz olarak yasa dışı şekilde esrar mamulü ve makaron satışı özne yanlışlık gruplarına müteveccih işler başladı

9 cürüm grubuna yönelik başlatılan operasyonda 198 nahoş karşı murakabe kararı bulunuyor

ANKARA – Inanma Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Mücadele Kat Başkanlığı bandrolsüz kendisine gayrikanuni şekilde yaman mamulü ve makaron satışı eden yanlışlık gruplarına yönelik 7 ilde Içki-2 Operasyonu başlattı. 9 yanlışlık grubuna yönelik başlatılan operasyonda 198 yabansı için gözaltı kararı bulunuyor.

Kötü mamulleri ve makaron (sarmalık kıyılmış esrar doldurulmaya yarayan hasis sigara tüpü) kaçakçılığına müteveccih KOM Daire Başkanlığı koordinesinde 2022 yılında IÇKI harf isimli faaliyetler girmek üzere operasyonlar gerçekleştirilmişti. Operasyonlarda 108 adet suç grubu deşifre edilerek bunların gayrikanuni faaliyetlerine akıbet verilmişti.

2022 yılında 625 milyon teklik vergi kaybı önlendi

Antrparantez KOM birimlerince 2022 yılı önceki 9 ayında yapılan 6.115 operasyonda; 4.7 milyon paket kaçak sigara, 1.3 milyar nüsha gereksiz makaron ile 425 milyon sayı dolgulu, 273 ton duman mamulü ile 329 bin nüsha puro ele geçirildi, 323 adet gayrikanuni doldurulmuş makaron imalathanesi deşifre edildi ve yapılan kudretli operasyonlar sebebiyle 625 milyon lira idrak kaybının önüne geçildi.

Uzun soluklu emek sonrası düğmeye basıldı

Kaçakçılık ve tevhit yanlışlık gruplarıyla savaş kapsamında yapılan detaylı soluklu çalışmalarda; Bandrollü kendisine yasal bire bir şekilde satılması müstelzim makaron ve duman mamullerinin bandrolsüz kendisine satıldığı,

cürüm gruplarının gerçekleştirme etmiş oldukları araba düzenekleri ile gayrikanuni yapımevi kurdukları,üretilen gayrikanuni makaronların 20’li paketler halinde tüketiciye ulaştırdıkları belirlendi. Antrparantez makaron doldurmaya hadim makinaların üretimini eden ve bu makinaları içtimai iletişim araçları hesapları üzerinden pazarlayan özlük ile şirketler tespit edilmesi peşi sıra KOM Başkanlığınca harekete geçildi.

Operasyon 7 ilde eş anlı başlatıldı

Suçla mücadelede etkinliğin arttırılması amacıyla bandrolsüz adına gayrikanuni şekilde yaman mamulü ve makaron satışı işleyen suç gruplarına müteveccih yapılan çalışmalarda; Bu alanda ruh gösteren 7 ilde ( Adana, Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Mardin, Şanlıurfa) ruh gösteren 9 cürüm grubu afişe edildi. Etraflı devamlı izlem ve tespit çalışmalarında bu cürüm gruplarının yasadışı ürünleri tedbir ve tevzi zinciri ortaya çıkarılmış olup Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Başkanlığı koordinesinde özellikle bu yanlışlık gruplarına yönelik oluşmak için devlet genelinde senkronik olarak Içki-2 operasyonu gerçekleştirildi.Operasyonda; rüşvet kaybının önüne geçilmesi, cürüm gruplarının yasa dışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi, yasa dışı ürünlerin cemiyet nezdinde ulaşılabilirliğinin engellenmesi amaçlandı.

198 çirkin için teftiş kararı bulunuyor

Operasyon kapsamında tütün mamulleri ve makaronları; gayrikanuni imalathanelerde üreten ve gayrikanuni ticaretini fail suç gruplarının hayatiyet gösterdiği 7 diyar ilkin kalkmak için büyüklük genelinde tayin edilen 583 adreste kontrol yapılarak 198 keleş gözaltına alınacak.

Share: