Son dakika haberi… Organize yanlışlık örgütlerine müteveccih “Dem-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş (KOM) Başkanlığı koordinasyonunda, habersizce yaman ve kötü ürünleriyle savaşım kapsamında, yanlışlık örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle murakabe kararı verilen 198 şüphelinin yakalanması için 7 ilde 9 yanlışlık grubuna müteveccih “Dem-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Güvenlik Umumi Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinasyonunda birleştirme yanlışlık örgütleriyle savaşım kapsamında elan önce düzenlenen operasyonların arkası sıra çalışmalara bitmeme edildi.

Bu kapsamda rüşvet kaybının önüne geçilmesi, cürüm gruplarının yasa dışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi ve gayrikanuni ürünlerin toplum gözetiminde ulaşılabilirliğinin engellenmesi için Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.

Adana, Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Mardin ve Şanlıurfa’dahi 583 adreste canlılık gösteren 9 suç grubu belirleme edildi.

Bunun üstüne Cumhuriyet başsavcılıkları vasıtasıyla haklarında kontrol kararı verilen 198 şüphelinin yakalanması üzere sabahleyin eş anlı “Soluk-2 Operasyonu” düzenlendi.

Yılın 9 ayında 108 cürüm grubu afişe edildi

KOM Başkanlığı koordinasyonunda kötü mamulleri ve makaron kaçakçılığına yönelik 2022’de özellikle “Nefes” başlamak amacıyla planlı sair operasyonlarda da 108 cürüm grubu açıklanmış edildi.

Bu kapsamda yılın 9 ayında yapılan 6 bin 115 operasyonda, 4,7 milyon paket geriden geriye sigara, 1,3 milyar boş makaron, 425 milyon dolgulu makaron, 273 titrem esrar mamulü ve 329 bin puro ele geçirildi.

Ayrıca 323 yasa dışı dolgulu makaron imalathanesi açıklanmış edildi ve yapılan operasyonlar sebebiyle 625 milyon teklik vergi kaybının önüne geçildi.

Share: