Türkiye’nin yerel ve milli balistik füzesi Tayfun, Yunanistan’ın peşi sıra BAE’yi da gergin etti: Projeyi gizlilikle yürütüyorlar

Türkiye’nin defans uran alanındaki başarılarına tıpkısı yenisi elan eklendi. Rize’birlikte Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

MEMLUK BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Önceki dönme gerçekleşen imtihan aut basında açık meydan buldu. ESIR merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine saha verildi.

YUNAN BASININDA GENİŞ VADI BULDU

Yaşanan gelişme Palikarya basınında serbest yankı uyandırdı. “Türkiye tehdidi lacerem yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye düz verdi; “Füzenin kat ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki kaskatı.”

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE NEDEN OLDU”

Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ait seçkin bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin iri tıpkı gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi amacıyla “Birlik yandaki devletlerin askeri çevrelerinde yoğun endişeye bozukluk oldu” yorumunda bulundu.

“GİZLİCE GELİŞTİRİLEN BALİSTİK FÜZEYİ IMTIHAN ETTİLER”

300+ km’den çok menzili olduğu belirtilen füze Bir Arap Emirlikleri’nin ‘Al Arabiya News’ sitesinde üstelik ele makbuz. TAYFUN ile ait haberde “Türkiye sezdirmeden geliştirilen balistik füzeyi test etti” ifadeleri kullanıldı. Antrparantez haberde “Domestik silahların geliştirilmesini denetleyen Savunma Sanayii Başkanlığı, proje üzerine gelişigüzel bilgi vermedi” denildi.

Share: