220 şahsiyet kontenjana girebilmek üzere korkunç yarıştılar

Kastamonu Üniversitesi Beden Terbiyesi ve Spor Yüksekokulu’nda açılan 220 yabanlık kontenjan üzere bin 511 müracaat yapıldı. Bölüme akseptans yapılmak isteyen adaylar, özel yetenek sınavında korkunç uğraş etti.

Kastamonu Üniversitesi Beden Terbiyesi ve Spor Yüksekokulu’nun (BESYO) hususi yetenek sınavlarına adaylar ağır sıklet bandaj gösterdi. Beden Terbiyesi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği bölümlerinde açılan 220 nefis kontenjan için bin 511 namzet, elektronik ortamda müracaat yaptı. Öğrencilerin seçilmesi amacıyla düzenlenen ‘hususi yetenek sınavı’ bile adaylardan aheste bağlam gördü. 3 devir boyunca bitmeme edecek hususi kabiliyet sınavında, fotosellerle oluşturulan parkurda adaylar, yer gelişmemiş sürede parkuru bitirebilmek üzere birbirleriyle kıyasıya yarışıyor. Yapılacak buluşma neticesinde 220 öğrenci Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kabul edilecek.

Bilgehan Baydil: “Bin 511 öğrenciden BESYO’ya 220 öğrenci akseptans edilecek”

Okkalı tıpkı müracaat ile karşılaştıklarını belirten Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Baydil, “Bu yıl az çok gösterişli tıpkı referans dönemi geçiriyoruz. Şu ana kadar bin 511 aday müracaat yaptı. Bunlardan 7 tanesi sakat oluyor, diğerleri de alışılagelen başvuru koşullarıyla yarışıyorlar. YÖK’ten mevrut komut doğrultusunda bu yıl, ön şart namına sportif öz geçmiş puanı aramadık. Bağımlı kim sportif öz geçmiş puanına sahip olan adaylar henüz avantajlı bir şekilde seçmelere giriyorlar. Ayak Topu, basketbol, hentbol, judo, güreş kadar kâh anne branşların birlikte diğer olimpik ve olimpik branşları adı altında puanlama sistemine sahibiz. Adaylar başvurularını yaptıktan sonradan özgeçmiş puanlarını aldıktan sonradan salonda görmüş olduğunuz gibi fotosellerin ortada yapacakları tıpkısı koordinasyon sınavını gerçekleştiriyorlar. Tamamen afaki kriterlere dayalı ayrımsız şekilde yapılan sınavdan bahsediyoruz. değme şekilde üstünlük aplikasyon durumu söz konusu değil. Az Çok ongun ayrımsız başvurumuz var, milli sporcularımız ve mânialı sporcularımız ile farklı branşlardan başvuran sporcularımızla güzelce bir sınav sezonu geçiriyoruz. Çalıştırıcılık bir numara öğretim 50 dirilik, ikinci öğretim 40 emanet, spor yöneticiliği bölümü birinci öğretim 50 can, ikinci tedris 40 birey, muallimlik bölümüne de 40 kişi alımı yapıyoruz. Bin 511 öğrencinin içerisinden hep 220 öğrenciyi kabul edeceğiz” dedi.

Mardin’den Kastamonu’ya mülakat amacıyla mevrut Didem Turgut birlikte, “Buraya BESYO sınavları için geldim. Kastamonu Üniversitesi bile gayet gani ve pir. Sınav sistemi domuzuna, parkur akıyor. Mardin’den geliyorum ego, parkur çokça aşkın bizi zorlamıyor. Parkurların böylelikle kazanıp kazanamayacağıma bakacağım. Çalıştırıcılık idrak etmek istiyorum” diye niteleyerek konuştu. – KASTAMONUShare: