Zeytinin arz tatlı açık: Zeytin reçeli

Genelde tuzlu ve ekşili yerine tüketilen zeytinden farklı bir ezgi olan zeytin reçeli, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kadınlar tarafından üretiliyor ve şişman bağlam görüyor.

17. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nde ayrımlı benzeri zeytin lezzeti sunan zeytin reçeli, Ayvalıklı kadınların kurduğu ve Ayvalık Belediye Başkanı Mutlu Ergin’in yakından destek verdiği kooperatifte üretilerek iri bağ görüyor. Genelde tuzlu ve ekşili kendisine tüketilen zeytinin şeker hastalığı ile tatlandırılarak yapılan reçel havai ise damaklara ayrı ayrı tıpkı hoşlanma adına sunuluyor.

İlk toplandığında dokunaklı benzeri tadı olan zeytinler, değişik işlemlerden geçirildikten sonra keder suyundan kurtuluyor. Bu iş sonrası ile şekere yatırılan zeytinler, tıpkı süre bekledikten sonraları kaynatılarak reçel haline getiriliyor. Zeytin formundan benzeri molekül kaybetmeyen amma haz bakımından farklı benzeri hoş koku kazanan zeytinler, zeytin reçeli olarak balaban bağ görüyor.

Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Görevlisi Çiçek Gökçetekin, “Tığ yetiştirici kadınlarımız ile mutfağımızda sohbetler yapıyoruz. Neler üretebilirizi konuşuyoruz. Müstahsil kadınlarımızdan biri dedi kim, ‘Biz zeytin reçeli yapalım. Bu bizim geleneksel reçelimiz. Atalarımızdan mevrut tıpkı reçelimiz. Bunu illet yapmayalım?’ Elbette dedik, yapalım. Bunun üstüne çalışmalara başladık. Bizler tıpkısı yapıt ürettiğimizde butik ayrımsız şekilde üretip satışa sunuyoruz. Istek olursa istihsal miktarlarını ona bakarak düzenliyoruz. Bu işi tığ yaptık. Satışa sunduk, haddinden fazla rica oldu” dedi. – BALIKESİR

Share: