Balıkesir’de mugayeret meclisi tecezzi etti

Balıkesir Büyükşehir Şehremaneti Meclisine yüklülük yaşandı. AK Parti Kol Sözcüsü Birol Mecnunca’in konuşması esnasında İYİ Fırka ve CHP’li üyeler reaksiyon göstererek salonu metrukiyet etti. Delice, toplantının bayıla bayıla kendisine terk edildiği rapor ederek, “Aylardır akarsu fiyatı üzerinden sömürme siyaseti yapanlar akıllarınca iskonto kararımızı karışma ve gölgelemeyi yeğleme etmişlerdir” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Şehremaneti Meclisi YANLIŞSIZ Fırka Kadro Sözcüsü Mehmet Birol Delicesine, 10 Teşrinisani dolayısı ile enformasyon yaptı. Delice konuşurken ihtilaf üyeleri salonu terk etti. Mecnunca, yaptığı konuşmasında, “İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle kalkmak için bizlere üzerinde özgürcesine soluk aldığımız bu vatanı armağan fail birlik kahramanlarımızı rahmetle, şükranla, minnetle el ediyoruz. Bin yıldır bu toprakları yurt yazmak için temas alanda çalışan, mücadele fail, yardım sağlayıcı herkesi tazimle anıyoruz. Maziden atiye giden bu yolculukta ülkesine ve milletine verdiği hizmetlerle adını tarihe kızıl harflerle yazdıran birlik iyice insanlar, yüreğimizde tamamen yaşayacaktır. Anadolu’daki üçüncü iri devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanıyla kendi ortamında dayanıklı çok merhaleyi ve mücadeleyi barındıran kullanılmamış bire bir döneme kadem attık. Cemi sıkıntıları ve kazanımlarıyla önceki yüzyılımızı geride bırakırken, önce Milli Mücadele’deki destani vadi okumanın ve küllerinden yeniden doğuşun öncülerini esenlemek istiyoruz. Sonuç yıllarda bilcümle işgal çabalarına karşın Cumhuriyet Altını’imizin geçmiş yüzyılının yer nazik demokratlık ve kalkınma atılımını, her makule siyasal-toplumsal sınıflamaların ötesine güzeşte benzeri ortak akılla, eş iradeyle, eş vicdanla gerçekleştirdik. Bire Bir sene sonra etap atacağımız ikinci yüzyılımızı Türkiye Yüzyılı haline çevrilemek en şişman hedefimizdir. Türkiye Yüzyılı’nı, ak saçlı büyüklerimizin, dilek coğrafyamızdaki dostlarımızın, ahali uzattığımız mazlumların dualarıyla yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, evlatlarının geleceği üzere yüreği hamarat çoğaltan annelerin, babaların hayallerini hayata geçirerek yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, gençlerimizin teknolojiden sanata, spordan çevreye büyüklüğünde tam alanlardaki beklentilerini karşılayarak yükselteceğiz. Atatürk’e ve Cumhuriyetimize yapılacak yeryüzü iri ulama, ülkemizin içinden geçtiği şu ciddi dönemde birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, alelhusus birlikte 2023 hedeflerimize sıkı sıkıya sahip çıkmaktır. Eskiler, ‘Bal bal diye kavşak tatlanmaz’ derlerdi. Sürekli Atatürk denilerek, lakonik sözlerini motto atarak onun mirasına eş çıkılamaz, daim Cumhuriyet Altını denilerek Cumhuriyet Altını güçlendirilemez. Tığ bu kavramın lafla istismarını yapmadan, hemen icraatımızla hakkını vermeye çalışıyoruz. Zaman ülkemizdeki tek bireyin hoppadak özlük çıkarını, zat hesabını, zat karını hatır lüksü yoktur. Bilcümle alay malay geçmiş, ülkemizin bu cendereden güçlenerek çıkması, arkası sıra birlikte hedeflerine ulaşması için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Muhalefet dışarıda izah yaptı

Atmaca’in konuşması esnasında CHP’li ve İyi Partili Divan üyeleri mecliste oturdukları koltuklardan kalkarak toplantıyı terk etti. Havran Şehremaneti Kültür Sarayı uğrunda açıklamada mevcut aykırılık üyeleri “Balıkesir Büyükşehir Uray Meclis toplantısında 10 Teşrinisani Atatürk’ü Yâd günü sebebiyle gruplar yerine yapılan konuşmalar esnasında, YANLIŞSIZ Parti grubu hesabına yapılan konuşmada Atamızı tesmiye etmek hesabına iktidarın reklamını eden, Atatürkçülüğümüzü sorgulamaya koruyucu Sedir üyesini ve mecmu uyarılara karşın sessiz kalarak konuşmaya engelleme etmeyen AKP’li Büyükşehir Şehremaneti Başkanını ihtarname ederek CHP ve İYİ öğür grubu olarak divan salonunu terk ettik, kapıda yapılan bu saygısızlığa müteveccih adına ortak matbuat açıklaması yaptık.” dedi.

Suda tenzilat görüşülecekti

Öte yandan Mehmet Birol Delimsirek, toplantının mahsustan kendisine ayrılma edildiği iddiasında bulundu. Şahin, “CHP’li ve İyi Partili Melis üyelerinin 10 Teşrinisani konuşmamızı bahane ederek salonu terk etmelerinin esas sebebi BASKİ Genel Kurulunu engellemektir. Çünkü BASKİ gündeminde su İndirimi vardır. Aylardır akarsu fiyatı üzerinden sömürme siyaseti yapanlar akıllarınca tenzilat kararımızı engelleme ve gölgelemeyi yeğleme etmişlerdir. Ayırt etmez ne yaparlarsa yapsınlar su fiyatını dört kalemde indireceğiz” dedi. – BALIKESİR

Share: