Zahmetli oldu, esasen da ormandan kopmadı

İzmir Orman Kesim Müdürlüğünde görevli namına çalışırken 2011’de zor olan 61 yaşındaki İbrahim Ata, ormanlarda iştirakçi namına çalışmaya bitmeme ediyor.

Artvin’de doğan ve 1984 yılında kazandığı sınavla ilk Erzurum’dahi daha bilahare bile Eskişehir Orman Ağaçlandırma Okulunda yetişek gören İbrahim Ağababa, İzmir Orman Kesim Müdürlüğüne mecbur Ağaçlandırma Şefliğinde 1986’de görevli namına göreve başladı.

İzmir’in cemi bölgelerinde çalışan Ağababa, 2011’de tekaüt oldu.

Evli ve 3 çocuk babası olan İbrahim Ata, emekli olduktan sonraları da işçi adına dikme ağaç çalışmalarına katılmaya devam etti.

“Dikme dikmek huzur veriyor”

İbrahim Ağababa, AA muhabirine, İzmir ve çevresinde ağaç dikim döneminin mabeyin ayının ortasında başlayıp şubat sonuna büyüklüğünde sürdüğünü, martta dahi fidanların diplerinin çapalandığını belirtti.

Emekli olduktan bilahare 1 sene kadar evde oturduğunu ancak bunun kendisine tutku verdiğini anlatım eden Ağababa, ormandan kopamayacağını anlayınca dikme ağaç işine işçi namına devam etmeye karar verdiğini söyledi.

Ömrü yettiğince çalışmaya bitmeme edeceğini tabir fail Ata, “Evde mevcut olmak bana çor veriyor amma fidan rekzetmek, ormanda çalışmak hayat veriyor. Onun için bitmeme ediyorum. Ailem ‘yeter’ diyor ama ego bırakamıyorum. Bu işi bırakırsam ömrüm kısalır, belki bilemiyorum, yersiz durmaktan çor kaparım.” dedi.

Dikim yaptığı yerlerdeki ağaçları “evladı” gibi gördüğünü vurgulayan İbrahim Ata, ” Herhangi Bir çama sevinirim ama kendi diktiğimi görünce alelacayip seviniyorum. Bir kayırıcı gelişigüzel evlada sevinir ama özlük evladına bambaşka sevinir. Elbette bu yurt üzere bu çap amacıyla ki bir ağaç dikerse Allah ondan razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: