112 kumanda ve istasyonunda işyar çift, hastaların imdadına yetişiyor

Erzurum’dahi eğitimde tanışıp hayatlarını birleştiren kullanılmamış evli sağlıkçı koşa, çalıştıkları istasyon ve kumanda arama merkezinden hastalara koruyucu oluyor.

Kentte tahminî 2 yıl geçmiş hizmet içi programında tanışan 112 Acil Sağlık çalışanı Kırşehirli müstacel tıp teknikeri (paramedik) Baharat (26) ve Erzurumlu Ivedili Tıp Teknisyeni (ATT) Mehmet Ahu (29), 5 kamer geçmiş evlendi.

Mesaiye gelişigüzel gidip zaman zaman dahi birlikte vakaya çıkan çift, lahut benzeri mesleği yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Paramedik Bahar Ahu, AA muhabirine, yaklaşık 5 yıl sahada, serencam 1 yıldır ise 112 Kumanda Arama Merkezinde çalıştığını söyledi.

Eşiyle mesleği bayıla bayıla yaptıklarını anlatan Ahu, “Komuta merkezinin yanı sıra arada sırada istasyonlarda eşimle defa üstelik tutuyorum. Eşim eğitim bilimi biriminde görevliyken tanıştık sonraları hayatlarımızı birleştirdik.” dedi.

Ceylan, eşiyle tıpkı mesleği yapmanın iyice ayrımsız his olduğunu aktardı.

“Vatandaşlar abes yere ambulansı aramamalı”

112 Müstacel Çağrı Merkezine mevrut ihbarı kimi zaman eşine üstelik aktardığını ifade eden Ahu, şöyle konuştu:

“Eşimle insanların hayatına dokunup onlara havari oluyoruz, insanların acılarını teskin etmek ve eşimle kadro kendisine hizmet etmek pir bire bir his. Coğrafya yerine kar ve şita şartlarının kilolu geçtiği bölgedeyiz. Kar yağdığında karye yolları kapanıyor ve vakaya muvasala print oluyor. Vatandaşlar abes yere ambulansı aramamalı. Sahada zaman zaman fiziki ve sözel şiddete maruz kalabiliyoruz. Bu konularda vatandaşımızın elan duyar olmasını istiyoruz. Yersiz yere ambulans irade edildiğinde elan acil vakaların olduğunu üstelik unutmamalıyız.”

ATT Mehmet Ceylan ise eşiyle benzeri meslekten olunca birbirlerini daha iyi anladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Eşimle mesaideyken neler yaşadığımızı biliyor zorlukları gelişigüzel göğüslüyoruz. Nakız böyleyken hayatı ve aynı evi meslektaş biriyle tesahup etmek üstelik iyice. Eşim farklı meslekten olsaydı 112’üstelik yaşadığım sıkıntıları bilemezdi. O benim ego da onun neler çektiğini biliyor ve evde birbirimize, aha üstelik hastalara havari oluyoruz.”

Ceylan, gittiği her vakada hastaların hayatını kurtarmanın mutluluk verici olduğunu tabir ederek, evden çıktıktan sonra eşiyle hastaların imdadına koştuklarını dile getirdi.

Trafikte ambulansa posta verilmesini istiyor

Vatandaşların trafikte ambulansa el vermesini talip Ceylan, şu ifadeleri kullandı:

“Kalbi evet birlikte solunumu durmuş bire bir önemli yahut bebeğe müdahale yapıp onu hayata döndürmek tarifsiz bahtiyarlık, o hatırat daim olmak gerekiyor. Bunun yanında insanların bize trafikte sefer vermemelerine üzülüyoruz. Ambulans siren çaldığında evet birlikte kez istediğinde duyarsız kalmayalım. İnsanlar yakınları hastalandığında çokça agresif olabiliyor. Tığ onlara yardıma gidiyoruz. 112 arandıktan sonraları herhangi bir 1 zaman parasız ve yakınlarına 10 zaman üzere geliyor. Bu konuda biraz elan sabır istiyoruz.”

Ahu, Kovid-19 salgını döneminde 112 Ivedi Esenlik ve umum sağlık personelinin gelişim yükünün arttığına dikkati çekerek, hakeza sürecin bir elan yaşanmamasını diledi.

İstasyonda görevliyken bazen eşinden mevrut hadise ihbarına üzülerek çıktığını anlatan Ahu, “Vaka ihbarında telsizden eşimin sesini duyunca bahtiyar oluyorum. Ama ara sıra bağır ağrısı, duygu ya da solunum durması yahut defa nâkil benzeri bala vakası verdiğinde mahzunca vakaya gidip hastalara çare olmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız bize, havari olsun. Güvenli olun sizlerin hayatına dokunmayı, sizleri hayata tutundurmayı çok istiyoruz.” dedi.

Share: