Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı meydanda ‘kervansaray’

Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı örtüsüz ‘kervansaray’

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında gezi edenler için Adil Sönmez 24 saat belirtik bulunan ahşap kulübesiyle yolda kalanların umudu oluyor

GİRESUN – Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan posta güzergahında gezi edenler için, Adil Sönmez 24 saat zahir mevcut ahşap kulübesiyle umudu oluyor.

Giresun’dan Şebinkarahisar ilçesine kadar 130 kilometrelik sefer süresince akşam 19.00’dan sonraları biricik yıldızlı mevcut mekanın ahşap kulübesi olduğunu anlatım fail Adaletli Sönmez, yolda kalmışların umudu olduğunu söyledi.

Bugüne büyüklüğünde sayımsız kişilerin ahşap kulübesinin misafiri olduğunu, onlarca kişinin ise yardımına koştuğunu anlatan Adaletli Sönmez, ” Giresun- Şebinkarahisar defa güzergahında akşam mukannen tıpkı saatten bilahare bulutsuz tıpkı mekan sağlamak kabil olmuyor. El güzergahında Halil Rıfat Ağır Tünelinin acilen yanındaki ahşap kulübemle bu eksikliği gidermeye çalışıyorum. Köyüm buraya 5, 6 kilometre mesafede olmasına karşın bugüne kadar bu posta güzergahında arabası arızalanan, stabil şita şartlarında yatık küsurat insanları gördüm. Bunun konusunda bire bir süre evvel bile kere kenarına bu ahşap kulübeyi yaptım. Amacım gelip geçenlere koruyucu olmaktı. Ahit içerisinde yoldan geçenler dahi burada bire bir ıtlak vermeye başlayınca onlara izaz olsun diyerek öz demlemeye başladım. Sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar burada zaman geçiriyorum. Parası olandan parası büyüklüğünde, parası olmayana birlikte istediği büyüklüğünde ikramda bulunuyorum. Akşam Ezanı olunca de evime gidiyorum amma kulübemin kapısı 24 saat belirtik oluyor. İçerisinde ihtiyaç mahsus temas şeyi bırakıyorum. Yolda yatık kalanlar ihtiyacı olanlar uğrayıp ıtlak veriyor” dedi.

Bırakılan notlar, duvarlarının dekoru oldu

Seyahat edenlerin bıraktığı notlarla ahşap kulübesinin duvarlarında dekor oluşturan Adaletli Sönmez, “Burası sadece Giresun’u Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine değil bire bir zamanda İç Anadolu’ya bağlayan arsıulusal de aynı nöbet olması dolayısıyla evcil ve ecnebi herkes gezi ediyor. Bugüne kadar arabası bozulan, lastiği patlayan, kışın çevrilmiş kalanlara karı sahipliği yaptığımız kulübemizde memnuniyetini dile getirenlerin bıraktığı notlar var. Birtakımı Türki mukayyet birtakımı İngilizce, Rusça mukayyet. Hep memnuniyetini dile getiren notlar bırakıyor. Ben dahi bu notları duvarlara astım. Çoğu âdem birlikte kendisi astı. Az Daha binlerce rütbe var desem abartı gayrimümkün. Ben üstelik gece gündüz ihtiyacı olanlar amacıyla ulaşabilecekleri numaraları müşterilerin görebileceği yerlere yazdım. Antrparantez gine ihtiyacı olanlar amacıyla kulübede nerede neyi bulacaklarını dahi yazıp bırakıyorum. Antrparantez parası olanın parası kadar, parası olmayanın ise istediği kadar yiyip içebileceğini bile merhale namına yazıp kapıya asıyorum. Zımnında 130 kilometrelik defa güzergahında yolculuk edenlerin umudu olmaya çalışıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: