Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Karaman’da hafızlık icazetname törenine katıldı

Ilmek İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Karaman’da hafızlık icazet törenine katıldı.

Çeşitli programlara karışmak amacıyla Karaman’a mevrut Erbaş, İl Uyanık Komutanlığı’nı mülakat etti. İl Cingöz Komutanı Mustafa Çetinkaya marifetiyle karşılanan Erbaş, Mehmetçik ve enerjik bilek polisleriyle yemek yedi.

Henüz sonraları Lütfi Elvan Kültür Merkezinde Karaman İl Müftülüğü tarafından hazırlanan hafızlık şehadetname törenine katılan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, şiddetli tıpkı merasimde bulunduklarını tabir ederek, “Peygamberimiz ‘sizin yer hayırlınız Kuran’ı öğrenenleriniz ve öğretenlerinizdir’ buyuruyor. Öğrenenler burada, öğretenler burada. Zımnında arz kalburüstü insanların beyninde yatmak bizim amacıyla bile o hayra ortak olmak demektir. Rabb’im hepimizi bu hayırdan aksiyoner eylesin.” dedi.

Konuşmasında namazın önemine değinen Erbaş, şunları kaydetti:

“Namazsız Müslüman düşünülemez. Şayet salat ile aramız açıksa hangi hafızlığın anlamı var ne apayrı şeylerin anlamı var. Müslümanın hayatında namaz yoksa, onun dışında tek şeyin anlamı namevcut. Anca benzeri salat ki, o namaz insanı kötülüklerden alıkoyacak. Oruç bunun içindir. Zekat bunun içindir. Hac bunun içindir. İyi herif tutmak içindir. İbadetlerin sağlam haddinden fazla hikmeti var. Arz cesim hikmetlerinden birisi de budur. Yani bizi kötülüklerden tutmak. Şükreden ayrımsız vicdanlı olmamızı hatırlamak, şükreden. Şu nimetlere bire bir bakar mısınız? Elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız, aldığımız çağ,yediğimiz içtiğimiz yeşillikler, kainatın neresine baksak tıpkı armağan. Bunun için Allah’a tıpkısı perestiş, secde haddinden fazla mu?”

” Gençlerimizi namazsız, ibadetsiz aynı Müslüman yerine yaşamaktan kurtaralım”

İbadetin önemini gençlere söylemek gerektiğini rapor fail Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kardeşlerim hangi olursunuz, gençlerimize bunu hakeza anlatalım. Çocuklarımıza hakeza anlatalım. Onları namazsız, ibadetsiz tıpkı Mütedeyyin yerine yaşamaktan kurtaralım. Yeryüzü yüce vazifelerimizden biri budur. Topluyoruz, çarpıyoruz ulaştığımız sayı ayrımsız milyonu, tıpkı buçuk milyonu geçmiyor. Cuma namazlarında hutbe ita imkanı buluyoruz. 18,5 milyon darülfünun öncesi öğrencimiz var. 8,5 milyon darülfünun öğrencimiz var. Bu gerçekleri kardeşlerimize kim anlatacak? Sizler bütün gelişigüzel hocalarımız, öğretmenlerimiz, vaizlerimiz, anne babalar bu doğruları bütün alay malay anlatacağız. İşte o devir tığ metin ayrımsız sosyete oluruz. O ant biz hafızlığın kıymetini bilen Kuran’ı Kerim’in değerini anlayan, delege efendimizin sünnetinin değerini anlayan Müslümanlar kendisine Rabb’imizin karşısına çıkmaya yüzümüz olur. Bunları yapmazsak yüzümüz olmaz.”

Henüz bilahare 54 öğrenciye Erbaş ve protokol üyeleri tarafından hafızlık belgeleri verildi.

Share: