YÖK Başkanı Özvar’dan Bitlis Eren Üniversitesi’ne görüşme

Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bitlis Aziz Üniversitesini konuşma ederek üniversitenin çalışmalarıyla ait bilgi aldı.

Malazgirt Zaferinin 951. yıl dönümü kutlamalarının yapıldığı 1071 Ulus Bahçesini konuşma ettikten sonradan senato salonunda toprak darülfünun rektörleri ile ayrımsız toplantı gerçekleştiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversiteler daha çok sanayiye verdikleri desteklerle ülkemizin ekonomik kalkınmasında büyük çalım oynuyor” dedi.

Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’tan brifing düz YÖK Başkanı Özvar, Bitlis Aziz Üniversitesinin genç bir darülfünun olduğunu belirterek, “Bunu şişman bire bir avantaja dönüştüreceksiniz eminim” dedi.

“Üniversitelerimiz görünürlüklerini artırmalı”

Kullanılmamış kurulan üniversitelere antlaşma çevirmek gerektiğinin altını çizen Özvar, üniversitelerin anbean gelişimlerini tamamlayacağına ve rastgele üniversitenin tıpkısı basiret ile yolunu bulacağına inandığını kaydetti. Özvar, “Üniversitelerimiz görünürlüklerini artırmalı. Yer büyük görünürlük konusu zahir akademik prodüktivite. Dünyada iri üniversitelere baktığımızda şişman bildirişim bütçeleri ayırmadığını amma akademik üretkenlikle görünürlüğünü sağladığını görüyoruz” dedi.

“Üniversitelerin endüstri ve sivil topluluk örgütleriyle ilişkilerini gözlemliyoruz”

YÖK Başkanı Özvar, geçtiğimiz günlerde bakım binasının açılışı yapılan ve sanayi ile üniversiteyi buluşturan TEKMER hakkında de Rektör Elmastaş’tan bilgelik aldı. Üniversitelerin bulundukları bölgenin sanayisiyle, sivil cemiyet örgütleriyle ilişkilerini gözlemlediklerini tamlayan Özvar, “YÖK kendisine elbet bindi verirsek üniversitelerimiz bölgesel kalkınmaya elan çok katkı sağlar? Bunun için icraat yapıyoruz” dedi.

“Bitlis Muazzez Üniversitesine Tıp Fakültesi”

Bitlis Ermiş Üniversitesinin bünyesinde tababet fakültesi açılması talebi konusuna de değinen Özvar, tıp fakültesinin kurulması üzere kâh kriterlerin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Sağlık Bakanlığı ilkin görünmek için yatırımcı bakanlıkların bu konudaki görüşlerine ehemmiyet verdiklerini ifade eden Özvar, Bitlis Eren Üniversitenin tababet fakültesi açılması talebini birlikte önemsediklerini kaydetti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında Bitlis Muazzez Üniversitesi Senato Salonunda yapılan toplantıya, Bitlis Muazzez Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Polat, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındık, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sakıncasız Erkan, Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Dert İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Faruk Kayaç katıldı. – BİTLİS

Share: