Tunceli ve Erzincan’da vatandaşlara aşure dağıtıldı

Tunceli ve Erzincan’dahi, aşure ayı ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ağırlama edildi.

Tunceli’de Vilayet, Türk Kızılay, Tunceli Cemevi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Hilaf Çarşısı Meydanı’nda alaca aş dağıtımı etkinliği düzenledi.

Vali Mehmet Ulu Özkan, aşure ayı ayı nedeniyle alaca aş dağıttıklarını belirterek, “Allah zaman bizlerle olan herkese hangi muradı varsa versin. Rabbim emek veren arkadaşlarımıza ve programa katılan vatandaşlarımıza hem dünyada hem ahirette ongunluk yıldız eylesin.” dedi.

Dua edilmesinin peşi sıra vatandaşlara alaca aş dağıtıldı.

Erzincan

Erzincan’dahi bile Hacı Bektaş Ege Anadolu Firez Vakfınca aşure ayı ayı nedeniyle 3 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Vali Mehmet Kibrit, vakfın Erzincan şubesi cemevinde düzenlenen alaca aş dağıtımında yaptığı konuşmada, Erzincan’ın ilişki ve beraberliğin, kardeşliğin, Anadolu’ya maya ergin ayrımsız kent olduğunu söyledi.

Hataya düşmemek için tarihten öğüt çıkarılması gerektiğini tabir eden Arak, şöyle konuştu:

“O ders, irtibat ve beraberliğimizi bozmayacağız. Farklılıklarımızla değiştirmeden aşurede olduğu kadar birbirimize içtinap etmek duyacağız. Birbirimizi neşelendirmek namına benzeri hanay süreceğiz. Madımak’taki ne ahali ise Başbağlar’daki bile o eldir. Temas ve beraberliğimize kast eden o eldir. Zaman Kartal Cemevinde dedemize ki saldırıyorsa, Ankara’de cemevlerimize ki provokatif harekette bulunuyorsa bilin kim Madımak’taki, Başbağlar’daki ahali odur. Dolaysıyla güllabi olacağız, deneyli olacağız, yaşayan olacağız, birbirimizi seveceğiz.”

Hacı Bektaş Veli Rum Ekin Vakfı Erzincan Büro Başkanı Ilişkin Düzgün bile ülkedeki ilişki ve beraberliğin önemine bel ederek, “Bizim eksantrik bire bir ülkemiz bulunmayan. Başka gidecek ayrımsız yerimiz birlikte bulunmayan. Hep anlayışla birbirimize sıkı sıkıya tesahup etmek zorundayız. İnşallah bu aşurelerimiz birlikte bunlara açkı olur, sımsıkı birbirimize sarılırız. Elan güzelce yarınlar bizi bekliyor. Ülkemiz bile elan iyicene yarınları keyiflendirmek için ayrılığı, gayrılığı tıpkısı kenara bırakacağız.” diye niteleyerek konuştu.Share: