Sorgun Belediyesi, sonbaharda dökülen yaprakları gübreye dönüştürüyor

Yozgat’ta Sorgun Belediyesi sezon şartlarından ekolojik ortam dökülen yaprakları ve kuruyan ağaçları natürel gübreye dönüştürüyor.

Belediye Başkanı Mustafa Erkut Dikici, gazetecilere, Saflık İşleri Müdürlüğüne vabeste ekiplerin günlük 50 kilometrekarelik alanda, 48 parkta varaka temizliği yaptığını söyledi.

Sorgun’da sonbahar mevsiminde sararıp sakıt yaprakların, belde kirliliği oluşturmaması için sabah saatlerinde toplanmaya başladığını ifade fail Rençper, eylül ortalarında başlayan varaka mesaisinin, mesafe ortalarına büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirtti.

Çiftçi, yapılan değme işin kalitesini ve verimini bırakmak için çalıştıklarını dile getirerek, “Toplanan yaprakları hüsran etmiyoruz. Kuruyan gümüş varak ve bitkileri kompost üretim tesisimizde öğüterek, tabii basılmış haline getiriyoruz, zamanı geldiğinde parklarımızda kullanılacağız. Bu uygulamayla hem arazi mineraller açısından zenginleşiyor hem da elan eli nimetli arkaç geliyor. Elan pir tıpkısı çevre amacıyla hemşerilerimize genişlik ferah hizmeti sunabilmek hesabına çalışmalarımızı kesintisiz sürdürmeye bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: