Sivas’ta “Anadan Görme Üst Baş” defilesi düzenlendi

Sivas Tekemmül Enstitüsü, “Hepimiz Tıpkı Kilimin Desenleriyiz Sivas Yöresinde Anadan Görme Üst Baş” defilesi gerçekleştirildi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’ndeki defilede, Sivas ile 16 ilçesinde belirleme edilen ve Tekâmül Enstitüsü eliyle orijinaline bağlı kalınarak yapılan 30 anadan görme avrat ve erkek kıyafeti izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Vali Yılmaz Parıltı, programda, tıpkı şehrin kültürel ve sosyal yaşamını yansıtan giyim ve kuşamının araştırılarak Sivas ölçeğinde ortaya çıkarılmasının yüce olduğunu söyledi.

Tıpkı çorabın, yazmanın, hırkanın desenleri ile kendilerine birçok şeyi anlattığını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

“İlimizin geniş coğrafyasında bu kıyafetlerin ayrımsız araya getirilerek proje kapmasında sunulması tanıtım ve bilgilendirme açısından şişman aynı ehemmiyet yapılanma etmektedir. Küreselleşen dünyada dijital çağında etkisiyle anane ve göreneklerimizi, unutulmaya yüz tutuğu örf ve adetlerimizin önemini yitirmeye başladığı desenlerimizin, ezgilerimizin manasını yitirdiği benzeri süreçte hakeza sunturlu bire bir projenin hayata geçirilmesini da çok önemsediğimi vurgulamak istiyorum. Sivas çorabının, heybesinin, kıyafetlerinin, türkülerinin, umum sanatlarının ve henüz birçok zenginliklerinin bizler için iri kıymeti vardır.”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ergüven Aslan ise Tekemmül Enstitüsünün kültürel bırakıt ve değerlerin geleceğe aktarılmasında büyük ehemmiyet taşıdığını tabir etti.

Tekâmül Enstitüsü Müdürü Aysel Şenlen bile 2019 yılından bu yana Sivas halkının giyim kuşamını araştırdıklarını belirterek, “Köy ve beldeleri gezerek bunları tespit ettik. Rastgele birini titizce inceleyerek arşivledik. Kıyafetleri aslına uyun olarak hepyek yaptık.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Sivas ve ilçelerine ilgili 30 yöresel üst mankenler marifetiyle izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Share: