Sivas Kongresi’nin 103’üncü yılında Atatürk ve Kongre Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu

Sivas Kongresi’ne familya sahipliği fail, Balaban Önder Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarınca 2 Eylül-18 Mesafe 1919’da “Milli Mücadele Karargahı” adına mergup ve günümüzde Atatürk ve Kongre Müzesi’ne dönüştürülen tarihi binada ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinden olan çatı, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle müdafaa ediliyor.

Müzeye dönüştürülen tarihi binada, 1’i etkileşimli, 5’i tayin, 19’u muhtelit 25 odada Milli Uğraş ruhu yaşatılıyor.

Atatürk’ün kaldığı nazar ve kurultay salonunun ağır bent gördüğü müzede, Milli Uğraş’nin bölüt anlatılmasında majör kurum üstlenen tarihi İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı 134 yıllık basımevi da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Milli Savaş’nin kadın kahramanları, İstiklal Mücadelesi ve Mondros Mütarekesi sürecinin anlatıldığı etkileşimli odalar ise ziyaretçileri o günlere götürerek birey anlar yaşatıyor.

Haftanın 6 haset açıkça olan müze, literatür 08.00-19.00, kışın ise 08.00-17.00 saatleri arasında müzakere edilebiliyor.

Her kamer binlerce ziyaretçi ağırlayan müze, millî kurtuluş mücadelesine kandil tutaç kararların alındığı kongrenin 103’üncü sene dönümü nedeniyle adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

“Onlarla burada aynı havayı solumak bizi gururlandırıyor”

Sakarya’dan müzeyi gezmek amacıyla Sivas’a gelen Zennur Sezer, AA muhabirine, “Sivas’a ilk defa geliyorum. Buranın verdiği manevi ruh çok sunturlu. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binayı çok beğendim. Atamızı ve cebe arkadaşlarını haddinden fazla seviyoruz. Bu cennet vatanı bize bıraktıkları amacıyla sonsuz minnettarız. Hepsinin birlikte mekanı cennet olsun.” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden muallimlik yaptığı Van’a giderken kongrenin 103’üncü yıl dönümü zımnında Sivas’ta mola veren İlhan Gazi Kıyım ise şunları söyledi:

“Dün Anıtkabir’deydik, zaman buradayız. Halas Savaşı’nın izlerini haiz yerleri adım adım başvurmak bizim amacıyla mutluluk donör. Tarihi yerleri gitmek insanı kendiliğinden alıyor. Milli Uğraş’ye katılan bütün kahramanlarımızın bu koridorlarda yürümesi, onlarla burada tıpkı havayı solumak bizi gururlandırıyor.”

Eşi ile müzeyi gezmek içi Denizli’den kente mevrut Serpil Koloğlu ise “Kongreye Denizli’den katılan delegelerden Temiz Uca Küçüka benim balaban dayım oluyor. 4 Ilkgüz gelince kongrenin 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla onu ve arkadaşlarını tesmiye etmek amacıyla burayı mülakat edelim istedik. Çok duygulandık.” diye niteleyerek konuştu.

Kongrenin sene dönümüne süzülmek amacıyla İzmit’ten arkadaşlarıyla kente gelen Emine İlaslan bile Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binanın içre olduğu amacıyla çok bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Share: