Mürekkep Amme-İş Konfederasyonu Umumi Başkanı Balık: “Akp İktidarı Tekrar İçi Yersiz Müjdelerle Eyt’lileri Oyalamaya Çalışmaktadır”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü için meyan ayını belen etmesine tepki gösterdi. Balık, “Emeklilikte gözyaşı şartını gelişigüzel intihap öncesi seçme malzemesi namına kullanan fakat iktidara geldikten sonradan bire bir ahir seçim dönemine büyüklüğünde gündeme almayan AKP iktidarı yine vıcık vıcık müjdelerle bu el emeklilikte hoşnutluk takılanları ve ekip muntazır sözleşmeli personelleri oyalamaya çalışmaktadır” açıklamasını yaptı.

Birleşik Amme-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; 17 Eylül’de Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda planlı 35’inci Cömertlik Haftası programında, Himmet ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) sorununun çözümü üzere ara ayını belen etmesine tepki gösterdi. Balık, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmeleri yaptı:

“Faaliyet Bakanı’nın EYT ve kontratlı personele verdiği meze Antrakt ayına kaldı. Fakat; yıllardır ekip ve emeklilik muntazır yurttaşlarımızın elan aşkın ipham içerisinde yaşamaya takati kalmamıştır. Göreve başladıkları günde doldurdukları prim ahit sayılarıyla müktesep hakları olan emeklilik şartları değiştirilerek milyonlarca eş mağdur edilmektedir.

AKP iktidarının seçimi yitirme korkusu ile gündeme aldığı EYT’lilere müteveccih çözüm arayışı ortaya sâdır doğruluk kayıplarını engellemekten ırak kalacaktır. Emekli olma şartlarını sağlayıcı ancak çalıştıkları dönemde çıkan kanunla maç başladıktan sonra kaide değiştirilerek zor olma süresi 15-18 yıl beyninde ertelenmektedir.

Emeklilikte yaş şartını herhangi bir seçme öncesi seçim malzemesi adına kullanan ancak iktidara geldikten sonra bir sonraki seçim dönemine kadar gündeme almayan AKP iktidarı yine hakir müjdelerle bu öğün emeklilikte hoşnutluk takılanları ve takım bekleyen kontratlı personelleri oyalamaya çalışmaktadır.

EYT ve kontratlı personel elden seçim dönemlerinde kampanya malzemesi yapılmamalıdır. Caba bire bir hak kâm etmeden takkadak kazanılmış haklarını talip emeklilikte hoşnutluk takılan ve kontratlı personeller siyasal fiyaka malzemesi cereyan etmek namına acilen ayrımsız çözüm beklemektedir.  AKP iktidarın emeklilikte yaş şartını kaldırarak bugün emeklilik hakkı kazanan milyonlarca yurttaşın sorunlarına realist çözümler üretmesi ve sunulan hakları iadeli etmesi gerekmektedir.”

Share: