Şehit sarıklı Necmettin Yılmaz, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’bile PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonraları katledilen derslik öğretmeni Necmettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Terbiye Müdürü Mütehammil Yalçın ile öğretmenler, martir öğretmenin Torul’a sadık Demirkapı köyündeki kabrini konuşma etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmaz’ın üstelik katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Verimli tilaveti ve duaların okunmasının peşi sıra Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmayan’ın terbiye şehidi olduğunu, milletin tenevvür davasına bakım ettiği sırada galiz benzeri saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği için birey veren şehitlere budun olarak gönül borçlusu olduklarına bel eden Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Teşrinisani’üstelik manevi huzurunda şehidimizin Öğretmenler Günü’nü tesit etmek, ona gönül borcu ve şükranlarımızı sunmak için ziyarette bulunduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Yetişek Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını üstelik tercüme etmek amacıyla buradayız. Onun kabilinden Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz martir oldu. Biz biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti haddinden fazla büyük. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği uğruna fedai birey eyleyen bütün şehitlerimize, gazilerimize ulus adına minnettarız.”

“Kime silah çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmaz ise gazetecilerin kendisine yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Bire Bir babaya sorulacak arz yumruk sorulardan aynı tanesi bu. Bunun dille tarif edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması amacıyla oğlunun fariza yaptığını vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Ayrımsız peygamberlik mesleğini yürütme ederken, evladımın, asalaklar yoluyla katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp insanlık dışı katliamları yakışır gören mahlukat, kime silah çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara üstelik karın verir, bu vatana müfit evlatlar olurlar diye düşünüyorum. Necmettin hoca de sizin ve bizim üzere tıpkısı yurt evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde dalgalandırmak üzere oralara gidip fariza yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi yoksun etmesin. Yekpare milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi kim bu memleketin tıpkı evladıyız, ferdiyiz ne bahtiyar bize.”

Share: