Reisicumhur Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ilgili, “Kanuni düzenlemeye gerekseme bulunmayan. Senin birlikte tek hukukçu bulunmayan mu? Bu işlemler aşıldı artık. Burada yapılması gereken ayrımsız öz var. Şayet samimiysen, şayet dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açım Töreni’ne katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçlerin faziletkâr öğretime erişimini kolaylaştırmak için devletin eksiksiz imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Eskiden Güneydoğu’evet ve Doğu’evet hocaların pekâlâ gideceği üzerine külfet yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve aynı etki kalmadığını söyledi.

Meselenin “idrak” olduğunu belirten Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa bulaşıcı kalırsınız. Çıktı bunlar aşıldı. Daha Çok “Türkiye yüzyılı’ diyoruz evet, işte Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla toplantı yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği için de Türkiye’nin geleceği ışıklı. Sizde böyle ayrımsız etki bulunmayan.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz bile dedik kim, ‘Bu tespiti bizler da yaptığımız üzere şu anda başarılıyız ve seçme güzeşte ahit henüz dahi iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Özellikle alelhusus inşallah bu yıl sonu önümüzdeki yılbaşı kabil Karadeniz’den katıksız gazı bile çıkardığımız anda bunun tadına kanma olmaz. Bizim eskiden anca etüt gemimiz filan yoktu. Demincek bizim 2 pare sismik araştırma gemimiz, 5 çıngı tetebbu gemimiz var. Bilcümle tetkik gemilerimiz 12 bin metreye kadar taharri yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Hassaten burada işimiz bittiği antlaşma arsıulusal sularda üstelik dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu taharri çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Öyle haddinden fazla şişman rakamlarla bile bunlara ulaşmadık. Uygun rakamlarla bunları aldık ve şimdi tıpkı taraftan sismik tetkikat, bir taraftan araştırma çalışmaları yapılıyor. Elan mebzul olacak, henüz aktif olarak bu yola bitmeme edeceğiz. Ister sismik araştırmalarla icap sondajla natürel gazda birlikte petrolde de çıktı imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Şimdi özgürlük, hürriyet var”

Tıpkısı çağ kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara, siyasal kavgalardan enfrastrüktür eksikliklerine kadar Türkiye’dahi kip çokça sav olduğunu vurgulayan Erdoğan, üniversite girişlerine kurulan kandırma odaları, dereceye girip armağan almaya hak kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen zinde kızların görüntülerinin perde sahneleri olarak hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını kapatmak ve okula sokmamak, çifte tokat onları dışarı atmak kabilinden uygulamalara bağımlı tuttular. Benim kızım önder hatipte okudu. Ama ben kızımı hangi yazık ki imam hatipten kabul etmek zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu değişik tıpkı şehirde mortocu hatibe söylemek yerinde kaldım. Bana sordular eller. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef biz bu sıkıntıları yaşadık amma demin bundan sonra bu sıkıntıları aştık.’ Demin hakeza bire bir derdimiz yok. Demin artık hocalarımızın ortada başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin içinde bire bir şekilde abat abat üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Hep bunlarla bu arada artık güven teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde bilgili, savcı başörtülü olarak görev yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Asıl hürriyet budur.

Diyorlar ki doğruluk ve özgürlük… Uygulamayı göster bize? Ne yaptınız adalet ve özgürlükte? Tekme tokat hariç attınız. Kendi milletvekilin, umumi başbuğ yardımcın inandırma odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Burası halkının yüzde 99’u Mutekit olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Ama demincek bunlardan imdi sıyrıldık. Demincek hürriyet, hürriyet var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Evvelden harçlardan kıran öğrencilerin daim boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin masraf diye niteleyerek tıpkısı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Kâin yükseköğretim yurtları taleplere karşılık veremiyor’ diye bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin mektepli kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla yanıt verir haldeyiz. Murat bulunmayan, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Hangi diyordu tıpkı tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız dolma. Akşam domates dolması, sabahleyin biber dolması. Biz uygulamadayız uygulamada. Şu anda modern güçlükle binalarımız hep bunlarla bu arada üniversitelerimiz kâffesi birbirinden domuzuna. Şu anda dünyaya eş gösterebileceğimiz altyapısıyla rastgele şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu ızdırap manzaraya biz akıbet verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini lise karışma parçalanmamış eğitim kurumları ile amme kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın sunum yapacağını, bu temel adalet ve özgürlüğü anayasal garanti altına ahiz tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Çünkü kanuncu düzenlemeye ihtiyaç namevcut. Yasal düzenlemeye şu anda gerekseme yokken, imdi ‘Yasal düzenleme yapalım’ dedi. Kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmayan. Senin yanı sıra hiç hukukçu namevcut mu? Bu işler aşıldı imdi. Burada yapılması müstelzim aynı özdek var. Eğer samimiysen, şayet dürüstsen, gel esas değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Tıpkı taraftan üniversite harçlarını kaldırdıklarını, sonsuz kışkırtma vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 lira olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın minimal ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Tığ sebep varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle tığ, lüzumlu öğrencilerimizi icap lisansüstü, doktora öğrencilerimizin haddinden fazla daha rahat şartlarda okumalarını, eğitim öğretimi devam ettirmelerini sağlayalım diye varız.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: