Reisicumhur Erdoğan: Dürüstsen gel, esas değişikliğini yapalım (2)

‘TÜRKİYE BUGÜNLERE HAZIRLIK YAPTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, global sistemin yapısından kaynaklı mesail zaman yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığının ve savunduğu değerlerin isabetinin çokça daha bereketli anlaşılacağını söyleyerek, “‘Türkiye yüzyılı’ ifademiz inşallah tezce her alanda gövde bulacak ve gücük sürede gerçeğe dönüşecektir. Her kriz risklerle tehditlerle gelişigüzel fırsatları de birlikte getirir. Mücehhez olanlar üzere kriz anları bir zamanda eskimemiş tıpkısı dönemin muştusu, elan görgülü günlerin müjdecisidir. Türkiye, akıbet 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla işte bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri, şairin ifadesiyle ‘oyunda oynaşta’ iken biz; tıpkısı satranç oyuncusu ustalığıyla tarihten, ecdattan ve medeniyetimizden aldığımız ilhamla milletimizi bugünlere hazırladık. Politikalarımızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil bütün neye gerekseme duyulduğuna, insanımızın neye istek ettiğine baktık” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ FARKLI KONUMA TAŞIDIK’Cumhurbaşkanı Erdoğan, günü yetmek namına geleceği biçimlendirmek niyetiyle cereyan ettiklerini belirterek, “Hangi günce siyasetin eğreti tartışmalarının hangi vasilik güçlerinin tehditlerinin hangi üstelik üzerimize salınan envaitürlü yıldırı örgütünün bizi hedeflerimizden ve ideallerimizden koparmasına izin ettik. Sıkıntılı dışında merkum reçetelerle sorunlara hal yoklamak hesabına öz göbeğimizi kendimiz kestik; 10 yıllık, 20 almanak programlarla ülkemizin varlıklı potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’yi terbiye, keyif, doğruluk, emniyet konusunda inşa edeceğimizi söylemiştik ardından de ulaşım, enerji, üretim, ekincilik, diplomasi bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları ne olursa olsun 20 sene süresince sözümüzün arkasında durduk ve bu 4 başlıktan başlayarak rastgele alanda Türkiye’yi haddinden fazla değişik aynı konuma taşıdık. Birileri bizimle numara geçti. Biz 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ‘Ne icap var’ dediler amma bilmiyorlardı kim zaman Iğdır’de, Muş’ta, Kars’ta darülfünun olmazsa oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz nerede darülfünun tahsili yapacaktı” diye konuştu. ‘TÜRKİYE’NİN 100 YILI BU ALTYAPIYLA GÜÇLENDİ’Erdoğan, şu anda profesörlerin, doçentlerin, kamu akademisyenlerin Kars’a dahi Ağrı’ya bile Hakkari’ye de gittiğini belirterek, “Telakki budur. Ufkunuz varsa aha bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o ahit yapılacak rastgele şey da bulunmayan. Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atılmış bu adımlarla sağlıyor. Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletimizin yekpare imkanlarını seferber ettik. Tabi geçmişte şu sıkıntı bile vardı. Neydi o? ‘Güneydoğu’ya, Doğu’ya hocalarımız neyle gidecek; otobüsle mi gitsin?’ Herkesin altında araba dahi yok. Bütün bunlar konuşuluyordu amma demincek 26 havalimanından 59 havalimanına bundan sonra. Zımnında hocalarımız bundan sonra uçağa binip, Muş’a gidebiliyor, Ağrı’ya gidebiliyor zımnında burada de bir sıklet kalmadı. Iş zekâ. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız yoksa muvakkat kalırsınız. Imdi bunlar aşıldı. Artık ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya işte Türkiye’nin 100 yılı bu altyapıyla güçlendi” dedi.’DOĞAL GAZI ÇIKARDIĞIMIZDA TADINA DOYUM OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin değme geçen çevrim henüz iyiye gittiğine işaret ederek, “Özellikle özellikle inşallah şöyle bu sene sonu, önümüzdeki yılbaşı kabilinden Karadeniz’den tabii gazı birlikte çıkardığımız anda bunun tadına kanaat olmaz. Bizim zamanında öyle etüt gemimiz falanca yoktu. Deminden bizim 2 modül sismik araştırma gemimiz var, 5 parça muayene gemimiz var ve bilcümle bu araştırma gemilerimiz, 12 bin metrekareye etüt yapabiliyor. Bunlara ulaştık ayrıca antrparantez burada işimiz bittiği zaman uluslararası sularda de dünyanın ayrı ayrı ülkelerine gidip bu taharri çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Bunlar bundan sonra bizim. Öyle haddinden fazla nazik rakamlarla üstelik bunlara ulaşmadık. Akla Yatkın rakamlarla bunları aldık ve demin tıpkısı yandan sismik tetkikat, bire bir yandan da istikşaf çalışmaları yapılıyor. Henüz gani olacak, elan cıvıl cıvıl namına bu yola bitmeme edeceğiz” diye konuştu.

Share: