NAZIR YANIK: BAŞÖRTÜSÜNÜ SAV HALİNE GETİREN SİYASİ İRADE, ÇÖZÜMDEN BAHSEDİYOR

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, ” Türkiye’üstelik çözülmüş problemleri, yeniden nakız vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi dava haline getiren siyasal ferman, zaman başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin hangi olduğunu biliyoruz” dedi.

DÜRÜST Parti’nin ‘2023’e Makul Site Buluşmaları’ kapsamında, Karaman YANLIŞSIZ Fırka İl Teşkilatı’nın otelde düzenlediği programa katılan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Izdıraplı, açıklamalarda bulundu. ‘Türkiye Eş Bindi Programı’ karşı ince bilgiler veren Bakan Kederli, “‘Türkiye Aile Destek Programı’yla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. Bugüne dek içtimai yardımları balaban ölçüde gerekseme sahipliği üzerinden evet birlikte muhtaçlık üzerinden değerlendirdik ama biz imdi büyüyen, gelişen, ilişik derece üreten ülkemizin bol bolamat payını, bu refaha yeteri kadar ulaşamayan kitlelere becermek amacıyla toplumsal yardımlarımızın temel parametrelerimizi değiştirdik. Takkadak ihtiyaç, çabucak muhtaçlık, zaruret üzerinden tanımlamıyoruz. Bu refaha ülkemizin ürettiği değere vatandaşlarımızın tamamının olabildiği kadar ulaşabilmesi için içtimai arkalama hizmetlerimizi oluşturuyoruz. Programımızdan elan çok vatandaşımızın istifade etmesi üzere bile Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle kâin bütçemizi 15 bilyon liradan 40 bilyon liraya yükselttik. İlk faz ödemelerde 450 ile 600 teklik olan destek tutarlarımızı dahi 850 ile 1250 liraya yükselttik. Bala bindi bileşeni kapsamında hanelerde kâin çocuk sayısına bakarak, hanelere mahiye 350 ile 650 lira beyninde bu aralıkta destek vereceğiz. Yeni tutarlar inşallah teşrinisani kocaoğlan içerisinde ödemelere yansıyacak. Programa başvurusu akseptans edilen ancak canlılık tüketim desteği alamayan hanelere da canlılık istihlak desteği sağlanmasına dayalı çalışmalarımızı sağladık” dedi.

İL SICAKLIKLARINA GÖRE GAZ DESTEĞİ

Gaz desteğinde illerin sıcaklıklarına göre müzaheret haritası hazırladıklarını söyleyen Bakan Acılı, “Doğal Gaz istihlak desteğinde 3 bilyon liralık benzeri destek sağlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı kış dönemi üzere dahi destek tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 ile 1150 teklik ortada belirlemiştik. Bu rakamı dahi 900 ile 2500 lira olacak şekilde artırdık. Doğal Gaz tüketim desteğiyle dahi ayrımsız termik harita fiilen derecelendirilmiş şekilde ülkemizin yeryüzü antipatik ilinden sunma sıcak iline bakarak doğal gaz istihlak desteğimizi artırıyoruz” diye konuştu.

‘KİMSE YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİ TERS YÜZ EDEMEZ’

KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde Cumhuriyetperver Türk Partisi (CTP) Saylav Tekevvün Bahir’nın, Türkiye’ye yönelik açıklamalarına tepki gösteren Izdıraplı, “Kimesne kusura bakmasın. Yaptığımız hizmetleri kimesne ters yüzü edemez. Neymiş hiçbir öz yapılmamış üzere birileri, Türkiye toplumsal ululuk olamadı, diyor. Çocuk vatandan tıpkısı bacanak, benzeri milletvekiliymiş biz üstelik haberlerde gördük. Türkiye’nin içtimai ululuk anlayışı, şu anda dünyanın sunu gelişmiş ülkelerine da yaşıt gösterilecek arz ümranlı düzeydedir. Yöntem yaparsınız, kimi tartışmaları yaparsınız, AK Tümen hangi derse birlik tersini söylemekte görevli hissediyorsunuz kendinizi, onu birlikte kabul ettik amma dolaşma gibi örtüsüz olan konular var. Bunları adalet teslimi adına söylememiz lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgilendiren yasa teklifini de eleştiren Nazır Yanık, “Türkiye’dahi çözülmüş problemleri baştan hal vaatleri çıkıyor. Başörtüsünü kendisi ülkü haline getiren siyasal buyruk, zaman başörtüsü meselesini çözmekten bahsediyor. Başörtüsü meselesinde geride bıraktıkları sicilin hangi olduklarını biliyoruz. Kime hangi anlatıyorsunuz? Zaten sizin elinizle 411 el kaosa kalktı. Bu düzenleme şöyle aykırıdır; ‘2 metrelik bez parçası’ dediğiniz bire bir konuyu bugün çözüldüğü amacıyla baştan nakız vaatleri yapıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

Share: